Rynki wyczekują szeregu wypowiedzi przedstawicieli Fed licząc, że pozwolą one ocenić, na ile oczekiwania na szybkie (już w marcu) obniżki stóp w USA są uzasadnione. Dochodowość amerykańskich 10-letnich obligacji skarbowych przekroczyła 4%, a dolar umacniał się – kurs EURUSD jest już poniżej 1,09.
Indeks S&P 500 oddał część ubiegłotygodniowego wzrostu. Złoty kontynuował trend deprecjacyjny, zarówno względem EUR (wzrost kursu do 4,39), jak i USD (4,03). Osłabianie złotego jest skutkiem utrzymujących się oczekiwań rynkowych na obniżki stóp procentowych, pomimo dość jastrzębiej ostatnio retoryki NBP. Rentowności krajowych obligacji lekko wzrosły.
Dziś poznamy dane o aktywności gospodarczej z USA w grudniu, wobec których oczekiwania są mieszane. Dane nt. sprzedaży detalicznej prawdopodobnie potwierdzą, że konsumenci coraz odważniej wydają pieniądze (m.in. dzięki wzrostowi płac). Z drugiej strony oczekuje się niewielkiego spadku produkcji przemysłowej (-0,1% m/m), w ślad za spadkiem nowych zamówień.
W strefie euro zostanie opublikowany finalny wskaźnik inflacji HICP oraz inflacji bazowej. Wstępny szacunek wskazał, że inflacja HICP wyniosła 2,9% r/r, co pomimo wzrostu w ujęciu miesięcznym, pozytywnie zaskoczyło rynek (kons. 3,0% r/r). Finalne wyniki, bez większych rewizji, opublikowały już m.in. Niemcy, Włochy i Francja, co sugeruje, że również w przypadku całej strefy euro skala rewizji powinna być ograniczona.
Dzień będzie wypełniony wypowiedziami osób odpowiedzialnych za kształtowanie polityki monetarnej kluczowych banków centralnych. Prezes EBC, Ch. Lagarde, wystąpi na Forum Ekonomicznym w Davos. Wśród bankierów z Europy wypowiadać mają się również prezes Banku Francji, F. Villeroy de Galhau, oraz szef Bundesbanku, J.Nagel. Z USA głos zabiorą M.Bowman (Zarząd Fed) oraz J.Williams (New York Fed).
Przegląd sytuacji na rynkach finansowych
Przegląd wydarzeń ekonomicznych:
POL: W grudniu inflacja bazowa (z wyłączeniem cen żywności i energii) spadła do 6,9% r/r z 7,3% r/r, co było zgodne z konsensusem. Od 9 miesięcy obserwujemy ciągły spadek tego wskaźnika. Pozostałe miary inflacji bazowej również się obniżyły: inflacja po wyłączeniu cen administrowanych do 4,8% z 5,2% w listopadzie, po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych do 8,6% z 9,2% oraz 15-proc. średnia obcięcia do 6,9% z 7,6%. Choć spodziewamy się, że na początku tego roku inflacja CPI wyraźnie – choć przejściowo – spadnie, to skala hamowania inflacji bazowej będzie dużo mniejsza, a w całym 2024 będzie się ona wykazywać większą uporczywością.
GER: Finalne dane potwierdziły wzrost inflacji w grudniu do 3,7% r/r (kons.: 3,8% r/r) z 3,5% w listopadzie, po raz pierwszy od czerwca 2023. Jest to przede wszystkim konsekwencja efektu bazy na cenach energii, w związku z subwencjami rządu dla gospodarstw domowych wprowadzonymi w grudniu 2022. Inflacja bazowa obniżyła się do 3,5% r/r z 3,8% r/r, natomiast dynamika cen żywności wyhamowała do 4,5% r/r z 5,5% r/r.
GER: W styczniu nastroje niemieckich analityków i inwestorów poprawiły się silniej od oczekiwań. Indeks instytutu ZEW wzrósł do 15,2 pkt. (kons. 12,0) z 12,8 pkt. w grudniu. Ocena bieżącej sytuacji gospodarczej w Niemczech pozostała bez większych zmian, a mierzący ją indeks wyniósł -77,3 pkt. Oczekiwania dotyczące przyszłej sytuacji gospodarczej w Niemczech poprawiły się. Większość respondentów przewiduje, że EBC dokona obniżek stóp procentowych w 1h24. W odniesieniu do USA, jeszcze więcej respondentów spodziewa się, że Fed obniży stopy procentowe w najbliższych sześciu miesiącach. Raport ZEW wskazuje, że zgodnie z prognozami niemiecka gospodarka w tym roku odbije się od dna (kons. PKB 0,5% r/r vs -0,3% w 2023).
EUR: Wskaźnik ZEW dla strefy euro w styczniu obniżył się względem grudnia o 0,3 pkt. do 22,7 (kons.: 21,9). Wśród ankietowanych analityków 37,2% spodziewało się poprawy warunków gospodarczych, 48,3% oczekiwało stabilizacji, a 14,5% przewidywało pogorszenie. Wskaźnik bieżącej sytuacji gospodarczej wzrósł o 3,4 punktu do -59,3, a miara oczekiwań inflacyjnych wzrosła tylko o 1,4 pkt. do -56,8.
EUR: Eurostat przedstawił wstępne dane i szacunki dotyczące turystyki w UE, w 2023. Sektor zakwaterowania w UE odnotował rekordowy rok, z liczbą noclegów w obiektach turystycznych sięgającą 2,92 miliarda, co oznacza wzrost o 1,6% w porównaniu z rokiem 2019, czyli jeszcze przed pandemią Covid-19. Większą liczbę noclegów odnotowały niemal wszystkie kraje UE. W przypadku Polski w okresie sty-paź 2023 liczba noclegów wzrosła średnio o 5,2% r/r.
ŚWIAT: W czasie panelu zorganizowanego w ramach Forum Ekonomicznego w Davos Gopinath (MFW) wyraziła opinię, że oczekiwania rynkowe dotyczące szybkich obniżek stóp procentowych są zbyt pochopne. Podkreśliła, że walka z inflacją wciąż trwa, ponieważ rynki pracy pozostają napięte po obu stronach Atlantyku. W jej ocenie w dłuższej perspektywie stopy procentowe będą wyższe niż po globalnym kryzysie finansowym, kiedy to banki centralne starały się pobudzić inflację. F.Villeroy de Galhau (ECB, Bank Francji) stwierdził, że długoterminowe zmiany gospodarcze, w tym działania na rzecz zwalczania zmian klimatycznych, będą skutkować wyższymi stopami procentowymi. Wskazał, że stopy procentowe EBC mogą osiągnąć „nową normę”, średnio w okolicach poziomu 2%. Prezes Banku Francji nie zakłada, aby konieczne były podwyżki stóp procentowych, za wyjątkiem niespodzianek, które mogą być związane z wydarzeniami na Bliskim Wschodzie. Zapowiedział również, że kolejnym krokiem może być obniżka stóp procentowych w bieżącym roku.
POL: Kotecki (RPP) stwierdził, że sprzedaż obligacji rządowych przez NBP, przy aktualnym poziomie inflacji, byłaby postrzegana jako polityczny atak i szantaż wobec rządu. Takie działanie mogłoby zaburzyć rynek obligacji i utrudnić finansowanie wydatków budżetowych przez rząd. Sprzedaż obligacji mogłaby również doprowadzić do wzrostu ich rentowności i osłabienia polskiej waluty.
POL: Rzecznik NBP poinformował, że na dziś nie ma żadnej dyskusji dotyczącej przyspieszonej sprzedaży obligacji SP. Zaznaczono, że wypowiedzi członków Rady w tym temacie nie stanowią opinii Zarządu Banku, który ma decydujący głos w tej sprawie.
CHN: W 4q23 PKB zwiększył się o 1% q/q i był o 5,2% wyższy niż przed rokiem. W całym 2023 wzrost gospodarczy wyniósł 5,2% r/r zgodnie z oczekiwaniami i oficjalnym celem rządowym (wynoszącym około 5%). Motorem wzrostu była konsumpcja, co potwierdzają dane o sprzedaży detalicznej (w grudniu była wyższa o 7,4% niż przed rokiem). Inwestycje w 2023 wzrosły w Chinach o 3% r/r wspierane nakładami infrastrukturalnymi i nakładami w przemyśle, przy spadku inwestycji prywatnych (za sprawą kryzysu na rynku nieruchomości).
EUR: Oczekiwania inflacyjne konsumentów obniżyły się w listopadzie do najniższego poziomu od lutego 2022. Prognozowana inflacja w horyzoncie 12-mies. spadła do 3,2% (z 4,0%) a inflacja oczekiwana za 3 lata obniżyła się do 2,2% (z 2,5% w październiku). Niepewność co do perspektyw inflacji w najbliższym czasie również nieznacznie spadła. To pozytywny sygnał, szczególnie po nieco niepokojącym wzroście oczekiwań inflacyjnych przed miesiącem (prawdopodobnie bezpośrednio związanym z podwyżkami cen paliw).
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję