Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Ryzyko technologiczne dla ZUS istnieje i może się zmaterializować. Potrzebne jest strategiczne myślenie o systemie emerytalnym.

 

 

Państwo polskie przejęło na siebie gwarancję wypłaty świadczeń, tj. gwarantowanie środków finansowych na wypłatę świadczeń, a także cykliczne i terminowe wypłacanie emerytur, jednym ze strategicznych zagrożeń w takiej sytuacji jest brak możliwości wypłaty świadczeń wynikający z defektów technicznych.

Brak wypłaty świadczeń w ogóle sprawiłby, że świadczeniobiorcy, których budżety gospodarstw domowych uzależnione są od transferów publicznych, nie posiadaliby środków na bieżące funkcjonowanie. Natomiast dokonanie wypłat nieterminowo lub w złej (zaniżonej) wysokości powodować może niepokoje społeczne przekładające się przede wszystkim na poparcie polityczne albo jego brak. Nie przez przypadkiem wśród pracowników organu rentowego w Polsce znane jest powiedzenie, że pierwszym obalonym na ulicy rządem w Polsce będzie ten, za którego czasów emeryci nie dostaną na czas swoich świadczeń.

Reklama

Przyczyn takich defektów technicznych, które powodowałyby brak możliwości terminowej i w prawidłowej wysokości wypłaty świadczeń, poszukiwać można zarówno w atakach hakerskich jak i błędach ludzkich czy też czynnikach zewnętrznych.

 

Zobacz także: RPP dostarcza sporą dawkę emocji! A. Glapiński rozjaśni logikę tych działań?

 

 

Ryzyko technologiczne istnieje i może się zmaterializować. Kluczową kwestią strategiczną jest to czy infrastruktura odpowiedzialna za bezpieczeństwo wypłat w ramach polskiego systemu emerytalnego jest na odpowiednim poziomie i czy jesteśmy przygotowani np. na długotrwałą przerwę w dostawie prądu do centrali ZUS? Czy istnieją zapasowe centra obliczeniowe oraz alternatywne do obecnie stosowanego systemu sposoby wypłaty świadczeń? Takie pytania są tym bardziej uzasadnione w świetle obecnej sytuacji geopolitycznej.

- Cyberbezpieczeństwo jest bardzo istotne w administracji publicznej, ale powinniśmy też sprawdzić czy jako kraj mamy jakiś „wariant B”, dotyczący sytuacji, gdy organ emerytalny nie byłby w stanie wykonywać przelewów bankowych na rachunki emerytów  - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Reklama

MarketNews24

MarketNews24

MarketNews24 to zespół ludzi z wieloletnim doświadczeniem w pracy w mediach. Dziennikarze, operatorzy, montażyści, graficy, animatorzy, dźwiękowcy, lektorzy, copywriterzy... i wielu innych specjalistów od multimediów.


Tematy

Informacje wiadomości

dodatkowe oszczędzanie na emeryturę

oszczędzanie na emeryturę opinię

samodzielne oszczędzanie na emeryturę

oszczędzanie na emeryturę forum

indywidualne oszczędzanie na emeryturę

dobrowolne oszczędzanie na emeryturę

jak oszczędzać na emeryture

gdzie oszczędzać na emeryturę

jak oszczędzać pieniądze na emeryturę

gdzie najlepiej oszczędzać na emeryturę

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama