Od pierwszej, wrześniowej obniżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych minęło już przeszło pół roku, a EURUSD przez cały ten czas pozostawało w trendzie spadkowym. Dynamiczne wybicie kluczowej strefy oporu oraz przetestowanie okolic 1,09 przez główną parę walutową to wynik m.in. chaotycznych decyzji Donalda Trumpa w kwestii amerykańskiej polityki celnej. W momencie faktycznej zmiany kierunku amerykańskiej administracji - czy zbrojenia ożywią Europę?
freepik.com | Czy EBC ponownie obniży stopy? Co dalej z cłami Trumpa?
Bardzo słaby odczyt ADP nie znalazł odwzorowania w kluczowym raporcie z rynku pracy w USA. Niemniej, NFP wypadło jedynie lekko poniżej konsensusu, co w świetle niespodzianki w postaci ADP nieco złagodziło dyskusję na temat ryzyka stagflacji w USA. Wyższe ceny surowców i nowe cenniki dostawców doprowadziły do wzrostu indeksów cenowych ISM. Niemniej jednak, presja ze strony cen paliw od początku roku sukcesywnie spada - co ważniejsze, w ostatnich tygodniach ceny ropy gwałtownie spadły w obliczu zapowiedzi zwiększenia produkcji przez OPEC oraz w obawie przed osłabieniem globalnego popytu w reakcji na cła Donalda Trumpa.
Potencjalnej kontynuacji wzrostowego trendu wspólnej waluty sprzyjają również prognozy dotyczące EBC. Od niemal roku Europejski Bank Centralny konsekwentnie obniża stopy procentowe, jednak w trakcie ostatniego posiedzenia banku nieco podwyższono projekcje poziomu inflacji w strefie euro w związku z wysoką dynamiką cen energii. Głównym problemem Europy pozostaje jednak niski - marginalny wręcz - wzrost gospodarczy. Nad słabym europejskim eksportem zawisły ciemne chmury w postaci amerykańskich ceł, a brak inwestycji i ogromna niepewność powodują, że potencjał dalszych cięć ze strony EBC maleje. Czy wzrosty na EURUSD zostaną zatem utrzymane?
W dzisiejszym webinarze:
Co nam mówią ostatnie dane makroekonomiczne?
Czy EBC ponownie obniży stopy?
Co dalej z cłami Trumpa?
Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.
Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję