Podwyższenie kwoty wolnej od podatku nie w 2024. A. Domański nowym ministrem finansów
- Przewodniczący Koalicji Obywatelskiej (KO) D. Tusk podkreślił, że koalicja rządowa będzie przestrzegać zasady roku podatkowego w sprawie kwoty wolnej od podatku PIT w wysokości PLN60tys. O ile więc zamiarem przyszłego rządu jest podniesienie kwoty wolnej od podatku, to na pewno nie wydarzy się w ciągu 100 pierwszych dni funkcjonowania nowego rządu.
- Przewodniczący PO potwierdził, że A. Domański będzie ministrem finansów, a jego pierwszym zdaniem ma być ocena, które z obietnic wyborczych będą możliwe do zrealizowania w budżecie na 2024.
- Tusk zadeklarował, że podwyżki płac dla nauczycieli o 30% będą wypłacone z wyrównaniem wstecz od 1 stycznia 2024, nawet jeżeli formalne decyzje w tej sprawie zapadną w lutym lub marcu, ze względu na ograniczenia budżetowe. Świadczenie 800+ także będzie wypłacane od stycznia.
- Nowe wakacje kredytowe w 2024 nie będą tak drogie jak projekt obecnego rządu poinformował D. Tusk. Dodał, że spór o wakacje kredytowe w Sejmie dotyczy ich zakresu oraz terminu.
Sprawa 0% VAT na żywność nadal nie jest rozstrzygnięta
- Decyzja w sprawie zerowej stawki VAT na żywność zostanie podjęta po zapoznaniu się ze stanem finansów publicznych – zapowiedział kandydat na nowego ministra finansów A. Domański. Przypomniał, że projekt budżetu na 2024 został skonstruowany przy założeniu przywrócenia VAT na żywność.
- W sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowano podpisane przez ministra finansów rozporządzenie w sprawie zerowej stawki VAT na żywność obowiązujące w 1kw23. VAT na żywność zniesiono w ramach tarczy antyinflacyjnej od lutego 2022. Według oceny skutków regulacji (OSR) zerowa stawka VAT na żywność ma kosztować budżet PLN2,9mld.
Zobacz także: Polski złoty (PLN) wyciśnie coś z wydarzeń wokół nowego rządu? Pole do popisu ma spore
Mechanizm finansowania mrożenia cen energii budzi wątpliwości prawników Senatu
- W ocenie Biura Legislacyjnego Senatu zapisy ustawy, zakładającej m.in. mrożenie cen prądu, budzą wątpliwości prawne, zwłaszcza w zakresie finansowania. Projekt ustawy zakłada, że dominujący w kraju dostawca cen paliw i gazu pokryje PLN14,6mld z ogólnych kosztów dalszego mrożenia cen energii, gazu i ciepła, szacowanych na PLN16,5mld.
Większość RPP za pozostawieniem stóp NBP bez zmian w listopadzie
- Większość członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) była w listopadzie za utrzymaniem stóp procentowych bez zmian, chociaż pojawiła się opinia, że ich poziom jest zbyt niski – wynika z opisu dyskusji na listopadowym posiedzeniu Rady. Niektórzy członkowie RPP zwracali uwagę na pewien wzrost oczekiwań inflacyjnych przedsiębiorstw w ostatnim czasie oraz nieznaczne pogorszenie się struktury odpowiedzi w badaniu oczekiwań inflacyjnych konsumentów.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję