Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co dalej ze stopami procentowymi w USA i strefie euro? Decyzje banków centralnych w oczach eksperta

|
selectedselectedselected

Fed i EBC pozostają ostrożne w kwestii obniżek stóp procentowych, dostosowując swoje decyzje do bieżących danych gospodarczych. Choć inflacja CPI w USA spadła minimalnie poniżej oczekiwań, Fed przewiduje tylko jedną obniżkę stóp w tym roku. Z kolei EBC zaczął już luzować politykę monetarną, jednak na kolejne obniżki stóp szybko się nie zapowiada...

Co dalej ze stopami procentowymi w USA i strefie euro? Decyzje banków centralnych wg eksperta
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Kiedy Fed obniży stopy procentowe?
  • Jakie będą kolejne działania Europejskiego Banku Centralnego?

 

Kiedy pierwsza obniżka stóp procentowych w USA?

W USA termin pierwszej obniżki stóp zbliża się nieuchronnie, ale to, kiedy on nastąpi, fluktuuje wraz z bieżącymi danymi. Ostatnio inflacja CPI za maj wyszła na poziomie 3,3%, a więc minimalnie niżej od konsensusu. Po nich rynek kontraktów na stopy wyceniał już wrześniową obniżkę stóp jako całkiem prawdopodobną, ale takiego przekonania wciąż nie ma Rezerwa Federalna.

 

 

Reklama

Czerwcowe posiedzenie to potwierdziło - Fed obniżył swoją prognozę stóp do zaledwie 1 obniżki w tym roku, za to w przyszłym roku widzi już spadek stóp o 100 pb. Na ten moment więc cykl obniżek stóp w 2025 r. to scenariusz bazowy. Fed pozostawia sobie jednak furtkę, aby to rewidować, powtarzając cały czas zależność decyzji od spływających danych, które na ten moment cały czas nie dają pewności powrotu inflacji do celu 2%.

 

Zobacz także: Stopy procentowe w USA w czerwcu 2024 roku – zobacz decyzję

 

EBC obniżył stopy, ale co dalej?

EBC podczas czerwcowego posiedzenia obniżył stopy procentowe w strefie euro o 25 pb. i był to pierwszy ruch na stopach po 9 miesiącach stabilizacji i jednocześnie pierwsza od 5 lat obniżka stóp. Taki ruch nie zaskakiwał, był zapowiadany i w pełni zgodny z rynkowymi oczekiwaniami. Nie jest to jednak klasyczny początek cyklu obniżek, bo EBC nie przedstawił klarownej ścieżki stóp, uzależniając decyzje od spływających danych.

 

Reklama

 

Widać jednak, że EBC jest mocno niepewny co do inflacji i być może obniżka stóp była niejako wymuszona oczekiwaniami. To by sugerowała jednoczesna podwyżka projekcji inflacji dla strefy euro. Obecnie eksperci Banku oczekują średniorocznego poziomu 2,5% w tym roku oraz 2,2% w przyszłym. Dlatego też wygląda na to, że EBC nie obniży ponownie stóp, dopóki nie zauważy symptomów osłabiania inflacji.

 

Czytaj również: Kursy walut po wyborach: potencjał złotego (PLN) na wyczerpaniu. Jak będzie z euro (EUR) i dolarem (USD)?

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Łukasz Rozbicki

Łukasz Rozbicki

Doradca Inwestycyjny, MM Prime tfi s.a. Doświadczony specjalista zajmujący się rynkiem kapitałowym, posiadacz licencji Doradcy Inwestycyjnego od 2011 r., zatrudniony w MM Prime tfi od 2014 r. Interesuje się zagadnieniami związanymi z psychologią inwestowania, ekonomią behawioralną, a także poszukiwaniem alternatywnych form inwestowania.


Reklama
Reklama