- Jak wyglądają prognozy ekonomistów nt. inflacji?
- Jak wygrana Trumpa w wyborach prezydenckich wpłynie na rynki finansowe?
Co będzie dalej z inflacją?
Prognozy inflacyjne opierają się na analizach ekonomistów. Morningstar szacuje, że ceny konsumpcyjne wzrosły w październiku o 0,2% miesiąc do miesiąca. W ujęciu rocznym ich zdaniem inflacja wzrosła z 2,4% we wrześniu do 2,6% w październiku. Z kolei inflacja bazowa, według prognozy Morningstar, wzrosła o 0,3% miesięcznie, co sugeruje, że jej roczny poziom pozostał stabilny na poziomie 3,3%.
José Torres, starszy ekonomista Interactive Brokers powiedział: „Kategorie wymagające dużych nakładów pracy, a także zakwaterowanie pozostają problematyczne”. Wskazał również na podwyżki cen w kategoriach usług transportowych i medycznych.
Torres oczekuje, że ceny wzrosły w październiku o 0,2%, zgodnie z konsensusem. Jego prognoza rocznej inflacji na poziomie 2,5% jest jednak nieco niższa od konsensusu. Ekspert spodziewa się również wzrostu cen m.in. artykułów spożywczych, energii elektrycznej i gazu ziemnego.
Analitycy Goldman Sachs wskazują także na rosnące koszty ubezpieczenia samochodu.
Kathy Bostjancic, główna ekonomistka Nationwide, której prognozy są zgodne z konsensusem szacunków powiedziała: „Nadal widzimy ogólny trend inflacyjny w kanale spadkowym”. Dodała, że kluczem do dalszej dezinflacji będzie zmniejszenie inflacji czynszów. Oceniła, że przyszłe postępy w zakresie dezinflacji będą „wyboiste i stopniowe”.
Simon Peters, analityk kryptowalut w eToro twierdzi, że jeśli inflacja okaże się niższa od prognoz, może to dodatkowo napędzić obecną hossę na rynku kryptowalut. Więcej przeczytasz w artykule: Kurs Bitcoina eksplodował. Euforyczne nastroje na rynku
Tak prezentują się wybrane prognozy:
Zobacz również: Amerykańskie gospodarstwa domowe w kryzysie. Prawie 50% konsumentów żyje „od wypłaty do wypłaty”
Wygrana Donalda Trumpa w wyborach
W ubiegłym tygodniu świat poznał również wynik wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych. Wygrana Donalda Trumpa spowodowała, że obserwatorzy rynków finansowych skupili się na analizowaniu potencjalnych szans i zagrożeń dla inflacji.
„Chociaż uważamy, że inflacja pozostaje na trajektorii dezinflacyjnej, obecnie postrzegamy ryzyko jako wyraźnie przechylone w górę” – napisali ekonomiści Bank of America.
„Ryzyko to wynika raczej z potencjalnych zmian w polityce niż z fundamentów gospodarczych. Rzeczywiście, postrzegamy pro-wzrostową politykę fiskalną, cła i ściślejszą imigrację jako potencjalne źródła ryzyka wzrostu inflacji w nadchodzących latach, jeśli zostaną wdrożone” – dodali.
Co czeka USA w 2025 roku?
Prognozy Federalnego Biura Planowania przewidują, że cena ropy naftowej wyniesie średnio 80 USD za baryłkę w 2024 roku, a w 2025 roku spadnie do 71 USD. Prognozy wskazują także, że kurs wymiany euro będzie na poziomie 1,09 USD w 2024 roku oraz 1,10 USD w 2025 roku.
„Na podstawie tych prognoz inflacyjnych średnia inflacja cen konsumpcyjnych powinna wynieść 3,1% w 2024 r. i 1,8% w 2025 r., w porównaniu do 4,06% w 2023 r. i 9,59% w 2022 r. Średnie tempo wzrostu tak zwanego „wskaźnika cen zdrowotnych”, który jest wykorzystywany do indeksacji cen wynagrodzeń, świadczeń społecznych i czynszów mieszkaniowych, powinno wynieść 3,3% w 2024 r. i 2,0% w 2025 r., w porównaniu do 4,33% w 2023 r. i 9,25% w 2022 r.”.
Źródło: Federalne Biuro Planowania.
„W kwietniu 2024 r. kluczowy wskaźnik dla świadczeń społecznych i wynagrodzeń w sektorze publicznym został ostatnio przekroczony. Zgodnie z naszymi miesięcznymi prognozami dla „wskaźnika cen zdrowia”, kolejny kluczowy wskaźnik (130,67) powinien zostać osiągnięty w styczniu 2025 roku. W rezultacie świadczenia społeczne powinny zostać dostosowane (o 2%) do wyższych kosztów utrzymania w lutym 2025 r., a wynagrodzenia w sektorze publicznym powinny pójść w ich ślady w marcu 2025 r.” – czytamy.
Zobacz również: Pracownik największym obciążeniem według polskich firm. Przedsiębiorcy skarżą się na koszty
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję