Ekonomiści PKO BP zauważyli, że dane opublikowane przez GUS są zgodne z ich oczekiwaniami oraz rynkowym konsensusem.
Szczególną uwagę zwrócono na ceny żywności, które w sierpniu spadły o 0,1 proc. w ujęciu miesięcznym, jednak ich roczna dynamika wzrosła do 4,1 proc.
Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.
Jest to wynik znacznie odbiegający od typowego sezonowego wzorca, co sugeruje wygasanie procesów dezinflacyjnych w tej kategorii.
Z drugiej strony, ceny paliw obniżyły się o 0,9 proc. miesiąc do miesiąca, co spowodowało pojawienie się deflacji w ujęciu rocznym (spadek o 1,7 proc. r/r).
Ekonomiści ostrzegają jednak, że w kolejnych miesiącach dezinflacyjny wpływ cen paliw może osłabnąć z powodu niskiej bazy statystycznej z ubiegłego roku.
Ceny nośników energii pozostały w sierpniu stabilne, a PKO BP przewiduje, że niewielkie zmiany będą kontynuowane do końca roku, z wyjątkiem możliwego skokowego wzrostu cen ciepła w styczniu 2025 r., związanym z dalszym uwalnianiem cen energii.
Prognozy inflacyjne
PKO BP szacuje, że inflacja bazowa, po wyłączeniu cen żywności i energii, ustabilizowała się na poziomie 3,8 proc. rocznie.
W ostatnich miesiącach obserwowano wzrost tej inflacji, co może być związane z rosnącymi opłatami za wodę.
Inflacja cen usług przewyższa inflację cen towarów, co odzwierciedla presję kosztową, głównie wynikającą z kosztów pracy, przy silnym popycie na usługi konsumenckie.
Analitycy przewidują, że inflacja w Polsce do końca 2024 r. utrzyma się na poziomie 4-5 proc. rok do roku, co określają jako wejście na "płaskowyż".
W przyszłym roku możliwe jest stopniowe obniżanie inflacji bazowej, jednak nadal pozostanie ona podwyższona.
Wyniki szacunkowe GUS za sierpień 2024 r. wskazują na stabilizację inflacji w Polsce.
Ekonomiści PKO BP przewidują, że do końca roku inflacja będzie oscylować w granicach 4-5 proc., a największy wpływ na jej poziom będą miały ceny usług oraz paliw.
Wzrost kosztów pracy i zapotrzebowanie na usługi konsumenckie mogą nadal podtrzymywać inflację bazową na wysokim poziomie.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję