2025 rok rozpoczął się od dużej zmiany na rynku motoryzacyjnym. Jak wskazują dane Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) i Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM) od stycznia do kwietnia w naszym kraju zarejestrowanych zostało 10 557 samochodów całkowicie elektrycznych (BEV). To o 36% więcej niż w analogicznym okresie 2024 roku. Na koniec kwietnia łączna liczba aut BEV w Polsce wynosiła 90 817.
Polacy coraz częściej wybierają elektryki
Samochody z napędem elektrycznym stanowią coraz większy odsetek wszystkich aut poruszających się po polskich drogach. Na koniec kwietnia 2025 roku - jak wynika z danych PZPM i PSNM - zarejestrowanych w naszym kraju było 164 074 takich pojazdów. Wśród nich znalazło się 81 997 aut całkowicie elektrycznych oraz 82 077 aut hybrydowych.
Rośnie zarówno liczba samochodów BEV osobowych, jak i dostawczych i ciężarowych. Pojazdów wykorzystywanych do transportu na koniec kwietnia w naszym kraju zarejestrowanych było 8 851.
Samochody elektryczne wybierają już nie tylko amatorzy czterech kółek, ale także miłośnicy jednośladów. Do końca kwietnia elektrycznych motorowerów i motocykli w Polsce zarejestrowanych zostało 24 605 sztuk.
Czytaj też: Blisko 28 tysięcy PLN za metr kwadratowy. Cena mieszkań w tym mieście rzuca na kolana
Elektryki w komunikacji publicznej
Motoryzacyjna przemiana następuje w wielu dziedzinach polskiej motoryzacji. Dotyczy ona także transportu publicznego, gdzie coraz częściej można zauważyć zeroemisyjne pojazdy. Pod koniec ubiegłego miesiąca ich liczba w Polsce wynosiła 1 543 sztuki, w tym 1450 aut całkowicie elektrycznych oraz 93 sztuki samochodów z napędem wodorowym.
Firmy prywatne oraz spółki miejskie coraz częściej decydują się na zmianę floty wysłużonych spalinowych samochodów na nowe ekologiczne pojazdy. Często takie inwestycje są dofinansowywane z pieniędzy rządowych oraz unijnych, co ułatwia podejmowanie decyzji przy wyborze pojazdów.
Rozwiązano jeden z kluczowych problemów
Posiadacze samochodów całkowicie elektrycznych, których w Polsce jest coraz więcej, często narzekali na brak możliwości ładowania swoich aut. Miejsc z szybkimi ładowarkami było mało, a w tych dostępnych często trzeba było czekać w długich kolejkach, aby naładować samochód. Problem był tym większy, im mniejsze było miasto.
Ten problem jest powoli rozwiązywany, dzięki nowym stacjom ładowania aut, których powstaje coraz więcej i coraz szybciej.
Na koniec kwietnia 2025 roku w Polsce funkcjonowało 9 524 ogólnodostępnych punktów ładowania pojazdów elektrycznych. 32% z nich stanowiły punkty z szybkim ładowaniem prądem stałym (DC), a 68% wolne punkty z prądem przemiennym (AC) o mocy mniejszej bądź równej 22 kW - wynika z raportu PZPM i PSNM.
Zobacz również: Kpina z człowieczeństwa? Imigranci mają rywalizować o obywatelstwo w teleturnieju
Wzrost rejestracji aut z napędem alternatywnym
W pierwszym kwartale 2025 roku w Polsce zarejestrowano 142 tysiące wszystkich nowych samochodów osobowych. To o 2,5% więcej niż w analogicznym okresie w 2024 roku - wynika z raportu KPMG w Polsce oraz Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
“Po wielu latach, kiedy to firmy odpowiadały za zakup 75% lub nawet więcej samochodów, zdecydowanie wzrosła liczba pojazdów kupowanych przez klientów indywidualnych” - powiedział cytowany przez KPMG w Polsce Jakub Faryś, prezes Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego.
Klienci indywidualni przez pierwsze miesiące tego roku nabyli blisko 50 tysięcy nowych aut, co jest o 11% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Autorzy dokumentu zwracają uwagę, że coraz większy odsetek wszystkich aut stanowią samochody z silnikami alternatywnymi, czyli takimi, które ograniczają wydobycie paliw kopalnych. W pierwszym kwartale 2025 roku zarejestrowano ich w Polsce ponad 83,5 tysiąca, co oznacza wzrost o 14,7% w porównaniu rok do roku.

Źródło: KPMG Polska.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję