Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama

Bogaty kalendarz makroekonomiczny, oczekuj więc wzmożonej zmienności [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD]

|
selectedselectedselected
Bogaty kalendarz makroekonomiczny, oczekuj więc wzmożonej zmienności [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] | FXMAG INWESTOR
własne źródło
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

PL: Dziś o godz. 10:00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o sprzedaży detalicznej w październiku. Nasza prognoza wskazuje na spowolnienie wzrostu do 3,5% r/r z 4,2% r/r miesiąc wcześniej. Konsensus prognoz wynosi 3,2% r/r. Realizacja naszych oczekiwań wpisywałaby się w stabilną koniunkturę w handlu detalicznym, która według nas będzie się pogarszała.

PL: Wraz z danymi o sprzedaży detalicznej poznamy odczyt produkcji budowlanomontażowej w październiku, która według naszej prognozy wzrosła tylko o 0,9% r/r po wzroście o 0,3% r/r przed miesiącem.

 

 

Reklama

PL: O godz. 10:00 GUS przedstawi także wyniki przedsiębiorstw niefinansowych w 3Q 2022. Dane te ograniczają się tylko do firm zatrudniających co najmniej 50 osób, aczkolwiek z przybliżeniem powinny pokazać, w jakiej skali firmy są w stanie przerzucać rosnące koszty na konsumentów.

EZ: O godz. 10:00 poznamy ponadto wstępne wyliczenia indeksów PMI dla przemysłu i usług w strefie euro w listopadzie. Odczyty te dadzą odpowiedź, czy recesyjne tendencje w tej gospodarce pogłębiają się. W przypadku odczytów potwierdzających słabnącą produkcję, zamówienia, a także presję inflacyjną dane PMI wpisywałyby się w oczekiwania zmniejszenia skali podwyżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny na najbliższych posiedzeniach.

 

Dana o sprzedaży detalicznej w Polsce, wstępne odczyty PMI dla strefy euro oraz USA [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1Dana o sprzedaży detalicznej w Polsce, wstępne odczyty PMI dla strefy euro oraz USA [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 1

 

Wydarzenia i komentarze

PL: Produkcja sprzedana przemysłu w cenach stałych wzrosła w październiku o 6,8% r/r po wzroście o 9,8% r/r we wrześniu, a więc poniżej oczekiwań. Struktura danych wskazuje, że do wolniejszego wzrostu przyczyniła się produkcja energii oraz w sektorze wydobywczym. Odnotowano także niższą dynamikę produkcji w przemyśle przetwórczym, aczkolwiek nadal była ona solidna (+9,3% r/r), czemu naszym zdaniem sprzyja popyt zagraniczny, a także mniejsze napięcia w międzynarodowych łańcuchach dostaw. W naszej ocenie wymowa danych o produkcji przemysłowej w październiku jest zbliżona do obrazu sektora z 3Q 2022. Należy zauważyć jednak, że w dłuższym okresie popyt zarówno z kraju jak i z zagranicy będzie tracił na sile i aktywność w przemyśle powinna osłabnąć. Do tego dochodzą efekty wysokiej bazy odniesienia, które sprowadzą roczny wzrost produkcji przemysłowej w listopadzie i grudniu w jeszcze niższe rejony, a w 1Q 2023 możemy być świadkami spadków w ujęciu r/r.

Reklama

PL: Wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw wyniósł w październiku 2,4% r/r wobec 2,3% r/r we wrześniu. Wzrost przeciętnego miesięcznego zatrudnienia spowolnił natomiast do 13,0% r/r z 14,5% r/r. Dane za październik nie zmieniają oceny koniunktury na rynku pracy. Dynamika płac pozostaje wysoka, choć już nie jest w trwałym trendzie wzrostowym, co potwierdza wnioski, że napięcia na rynku pracy w ostatnim czasie nieco się obniżyły. Jednak ze względu na inercję rynku pracy bardziej wyraźny wpływ spowalniającego wzrostu gospodarczego będzie zarysowywał się z pewnym opóźnieniem względem danych z gospodarki realnej. Warto zauważyć, że dynamika płac nie „nadgania” wzrostu cen, co wskazuje, że przestrzeń do podwyżek płac w części firm kurczy się. Dane z przemysłu i rynku pracy są neutralne dla naszego scenariusza zakładającego brak podwyżek stóp procentowych w tym cyklu zacieśniania polityki pieniężnej.

 

Dana o sprzedaży detalicznej w Polsce, wstępne odczyty PMI dla strefy euro oraz USA [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2Dana o sprzedaży detalicznej w Polsce, wstępne odczyty PMI dla strefy euro oraz USA [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 2

 

Rynki na dziś

Dzisiejsze kalendarium danych makroekonomicznych jest bardzo obfite i skupia się przede wszystkim na wstępnych odczytach indeksów PMI dla strefy euro oraz USA, ale i indeksie uniwersytetu Michigan, czy opisie z ostatniego posiedzenia Fed. W sytuacji gdyby dane z unii monetarnej potwierdzały pogorszenie aktywności ekonomicznej liczymy na przecenę euro. Rynek może coraz mocniej wyceniać scenariusz ograniczania skali podwyżek stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny. Złoty powinien zaś pozostawać względnie stabilny wokół poziomu 4,71 za EUR. Dzisiejszy zestaw danych z Polski – podobnie jak wczorajszy – nie powinien przekładać się na wyższą zmienność polskiej waluty.

 

Reklama

Dana o sprzedaży detalicznej w Polsce, wstępne odczyty PMI dla strefy euro oraz USA [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3Dana o sprzedaży detalicznej w Polsce, wstępne odczyty PMI dla strefy euro oraz USA [kursy walut na dziś: EUR/PLN, USD/PLN, CHF/PLN, EUR/USD] - 3


Millennium analizy i komentarze

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.


Ładowanie komentarzy...

Reklama
Reklama