Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Ograniczona zmienność na bazowym FI

    Wtorkowy kalendarz startuje odczytem niemieckiego indeksu ZEW (kons. 8,7 pkt, poprz. 9,8 pkt). Jest ograniczone prawdopodobieństwo, by nastroje rynkowe finansistów zza Odry zmieniły wyceny analizowanych aktywów.

     

    Co innego w przypadku zaplanowanej na godz. 14:30 inflacji z USA. Teoretycznie może ona mieć nawet większy wpływ na FX&FI niż jutrzejsze posiedzenie FOMC. Ekonomiści oczekują, że listopadowy CPI wyniesie 0,0% m/m oraz 3,1% r/r. W przypadku komponentu bazowego konsensus wynosi 0,3% m/m oraz 4,0% r/r. Silny wpływ na agregat będą miały spadające ceny paliw. Dane EIA wskazują, że benzyna w listopadzie staniała o niespełna 8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Wraz z wyrównaniem sezonowym powinno to przekładać się na spadek tego komponentu o ok. 6,5% w danych BLS. Kontrybucja paliwa do agregatu wyniesie więc ok. -0,2 pp. Więcej uwagi niż w przypadku ogólnego odczytu rynek poświęci składowej bazowej. Konsensus dla core’a wynosi 0,3% m/m, ale jest więcej wskazań delikatnie niższych niż wyższych od mediany oczekiwań. Zaskoczenie w dół powinno sprzyjać umocnieniu FI, szczególnie że mogłoby to sprowadzić komponent bazowy na rocznej dynamice poniżej 4,0%.

     

    Zobacz także: Garść newsów makroekonomicznych: presja polityczna ciąży na polskim banku centralnym?

     

     

    Ograniczona zmienność na bazowym FI

    Od początku europejskiej części sesji obserwowaliśmy bardzo delikatny wzrost dochodowości 10Y UST (ok 4 pb. do godz. 19:00). O godz. 17:00 nowojorski oddział Rezerwy Federalnej opublikował oczekiwania inflacyjne konsumentów. Spadły one w perspektywie najbliższego roku do 3,4% (poprz. 3,6%) i osiągnęły najniższy poziom od kwietnia 2021. Jednocześnie są one o ok. 1 pp. powyżej wartości obserwowanej w okresie poprzedzającym pandemię. Po dwóch godzinach napłynęły szczegóły aukcji 10-letniego długu USA. Dochodowość sprzedanych obligacji przekraczała rynkowe notowania o ok. 1 pb., a bid-to-cover (2,53) był zbliżony do wielomiesięcznej średniej. Po aukcji tenor 10Y zaczął odrabiać niewielkie straty i zamknięcie wypadło blisko otwarcia. Ostatecznie na głównych węzłach amerykańska krzywa przesunęła o 0, 0 oraz +1 pb. do odpowiednio 4,71% (2Y), 4,23% (10Y) oraz 4,32% (30Y). W przypadku Bunda handel również był spokojny. Zmiana dochodowości na niemieckiej krzywej wyniosła +2, -1 oraz -1 pb. do odpowiednio 2,70% (2Y), 2,25% (10Y) oraz 2,44% (30Y).

    Reklama

    Wydarzeniem dnia na FI będzie omówiona wyżej publikacja CPI. Na godzinę 19:00 zaplanowana jest aukcja 30-letniego długu. Jej wyniki prawdopodobnie będą uzależnione od rynkowych nastrojów po CPI.


    BGK - analizy ekonomiczne

    BGK - analizy ekonomiczne

    Bank Gospodarstwa Krajowego to polski bank rozwoju, jedyna taka instytucja w kraju. BGK wspiera zrównoważony rozwój społeczno-gospodarczy Polski. Jego działania wpływają na powstawanie miejsc pracy, budowę mieszkań, rozwój infrastruktury i poprawę jakości powietrza. Bank dba o przyszłe pokolenia - buduje kapitał społeczny, rozwija przedsiębiorczość i zapewnia odpowiedzialne finansowanie. Jest obecny w każdym regionie Polski, a także za granicą - ma swoje przedstawicielstwa w Brukseli, Londynie, Frankfurcie nad Menem i Amsterdamie. BGK wspiera eksport i ekspansję zagraniczną polskich firm. Jest pomysłodawcą, współzałożycielem i głównym udziałowcem Funduszu Trójmorza, który inwestuje w infrastrukturę transportową, energetyczną i cyfrową w krajach regionu Trójmorza. BGK, poprzez współpracę z biznesem, sektorem publicznym i instytucjami finansowymi, odpowiada na potrzeby gospodarcze oraz podejmuje szereg inicjatyw promujących zrównoważony rozwój.


    komentarze

    Komentarze

    Sortuj według:  Najistotniejsze

    • Najnowsze
    • Najstarsze

    Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

    Reklama
    Reklama