Spółka Elona Muska pokazała dobre, a miejscami rekordowe wyniki. Generalnie nie rozczarowała analityków. W notowaniach posesyjnych kurs Tesli delikatnie rośnie.
Raport za IV kwartał 2022 był reklamowany przez media jako najważniejsza publikacja wynikowa w historii Tesli. I okazuje się, że był bardzo udany, tak jak cały 2022 rok. W IV kwartale ub.r. Tesla wypracowała bowiem najwyższy kwartalny przychód w historii, jak i zysk operacyjny oraz zysk netto. W całym 2022 roku przychody Tesli urosły o 51% r/r, do 81,5 mld USD, a zysk podwoił się do 12,6 mld USD.
Co ważne, wyniki spółki Elona Muska generalnie nie rozczarowały analityków. Zysk na akcję w IV kwartale wyniósł 1,19 USD, a analitycy spodziewali się 1,13 USD. Zysk operacyjny sięgnął 3,9 mld USD, rosnąc z 3,7 mld USD w III kwartale, a analitycy oczekiwali 4,2 mld USD.
Zobacz również: Masz akcje spółki Tesla? Uważaj, Goldman Sachs obniża radykalnie cenę docelową akcji
Tesla utrzymuje marże, skupia się na redukcji kosztów
Marża operacyjna Tesli wyniosła 16,8% w całym 2022 roku, 16% w samym IV kwartale. Zysk operacyjny w całym 2022 roku wyniósł 13,7 mld USD, a w samym IV kwartale 3,9 mld USD.
Marża operacyjna Tesla na tle branży automotive oraz S&P500
Źródło: spółka
Jednak wyniki za I kwartał nie muszą być już tak kapitalne. Przypomnijmy, że na początku 2023 roku Tesla dramatycznie obniżyła ceny swoich EV na całym świecie. Dlaczego? Z uwagi na ponure otoczenie makroekonomiczne, które wywołało niepewność wokół popytu na drogie auta elektryczne i wątpliwości co do stabilności marży zysku Tesli.
„Wchodząc w 2023 rok, zdajemy sobie sprawę z niesprzyjających warunków makroekonomicznych. Jednak nasz zespół jest przyzwyczajony do wyzwań. Przyspieszamy redukcję kosztów oraz chcemy podnosić efektywność produkcji” – napisała Tesla w raporcie.
Zobacz również: Jak inwestorzy mogą skorzystać z ChatGPT, jakie zagrożenia wiążą się z używaniem tego narzędzia
Tesla – wyniki finansowe w ujęciu rocznym
Źródło: spółka
Tesla produkuje i dostarcza coraz więcej aut
Tesla w 2022 roku dostarczyła do klientów rekordowe 1,31 mln aut (wzrost o 40% r/r). Wyprodukowała 1,37 mln pojazdów, o 47% więcej, niż w 2021 roku.
W tym roku Tesla zamierza wyprodukować 1,8 mln aut. Wall Street spodziewała się 1,9 mln sztuk. Tesla zapewnia, że w najbliższych latach ma plan, by produkcja rosła w średniorocznym tempie 50%. Zapewniła również, że w tym roku powinna rozpocząć się produkcja Cybertruck w Gigafactory Texas.
Co ciekawe, w ub.r. Tesla znacznie zwiększyła liczbę stacji ładowania pojazdów. Poszła ona w górę o 35% r/r, do 4,7 tys.
Zobacz również: Kończy się technologiczne Eldorado. Sprawdziliśmy, który Big Tech pozbywa się największej części załogi
Tesla – dane operacyjne (ujęcie roczne)
Źródło: spółka
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję