Poprzednia sesja w skrócie. Środowa sesja na rynku akcji przyniosła mieszane nastroje. Na starym kontynencie ponownie przeważali sprzedający, przy czym główne indeksy jak DAX czy CAC kończyły handel w okolicy wtorkowego zamknięcia, mimo iż początek sesji zapowiadał kontynuację spadków.
Wyraźnie lepiej dzień kończyły indeksy amerykańskie, gdzie S&P500 zyskał ponad 0,80% a technologiczny Nasdaq100 ponad 1,40%. Wsparciem dla kupujących na Wall Street były dane makroekonomiczne. Wypadły one słabiej od oczekiwań, co sugeruje że Fed może zmienić swoją narrację na mniej jastrzębią. O ile indeks ISM dla usług okazał się zgodny z oczekiwaniami (53,6 pkt. vs 54,5 pkt.), o tyle raport ADP z rynku pracy wskazał tylko na +89 tys. nowych zatrudnionych przy oczekiwaniu na poziomie 155 tys. osób.
W kraju inwestorzy, w szczególności na rynku długu oraz walutowym, wyczekiwali popołudniowej decyzji Rady Polityki pieniężnej. RPP zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów BNP Paribas jak i prognozami konsensusu, gremium zdecydowało o obniżce stóp procentowych o 25 pkt. bazowych, co oznacza że obecnie stopa referencyjna wynosi 5,75%. Ekonomiści spodziewają się, że w tym roku Rada jeszcze raz obniży stopy o 25 pb na posiedzeniu listopadzie oraz, że cykl luzowania będzie kontynuowany także na początku przyszłego roku jednak okno dla obniżek stóp procentowych w 2024 roku zamknie się pod koniec pierwszego kwartału, kiedy stopa referencyjna NBP wynosić będzie 5,00%. Rynek wycenia głębszą o około 100 pb skalę luzowania, choć także przeprowadzonego do połowy przyszłego roku. W reakcji na powyższe złoty się osłabiał, niemniej w skali całego dnia zyskał w stosunku do euro i na koniec dnia kurs pary EURPLN znajdował się w okolicy 4,60. Ciekawym jest natomiast dalszy wzrost rentowności obligacji, które ponownie zbliżają się w okolice 6,00%, mimo wspomnianej obniżki stóp procentowych.
Zobacz także: Stopy procentowe w Polsce w październiku - znamy decyzję RPP! Zobacz jak reaguje polski złoty
Oczekiwania co do dzisiejszej sesji
W dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym poza tygodniowymi danymi z amerykańskiego rynku pracy, inwestorzy będą wyczekiwać na popołudniowe wystąpienia przedstawicieli największych banków centralnych, w tym ECB oraz Fed.
Wczorajsze mocniejsze zakończenie handlu za oceanem powinno wspierać początek dzisiejszej sesji, również na GPW, gdzie WIG20 próbuje bronić wsparcia w okolicy 1860 pkt. Krajowi inwestorzy będą wyczekiwać wystąpienia prezesa Glapińskiego, ale także na konferencję CD Projekt, na którym spółka podsumuje sprzedaż dodatku do Cyberpunk 2077.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję