Miniony tydzień zakończył się dla krajowej giełdy wyjątkowo dobrze – przeszło 3%-ową zwyżkę zanotował indeks największych spółek WIG20, a indeks szerokiego rynku WIG zamknął sesję na swoim historycznym maksimum (76 319 pkt.). Tak solidne wzrosty to w dużej mierze zasługa napływu kapitału zagranicznego, na co wskazuje duże zainteresowanie największymi i najbardziej płynnymi spółkami (wartość obrotu na walorach PKO BP, Orlenu, Pekao i KGHM to łącznie 50% wartości całego obrotu na akcjach z indeksu WIG20).
Bardzo dobrze radziły sobie w piątek banki (subindeks WIG-Banki wzrósł o 3,6%) oraz spółki z sektora energetycznego (WIG-Energia +3,5%) i wydobywczego (WIG-Górnictwo +5,1%). Sentyment wsparły lepsze od oczekiwań listopadowe odczyty PMI dla przemysłu w Chinach (50,7 vs. oczekiwane 49,6) i Polsce (48,7 vs. oczekiwane 45,3).
Pozytywny sentyment może przenieść się także na dzisiejszą sesję, choć warto pamiętać, że solidne wzrosty często idą w parze z korektą. Na korzyść przemawia bardzo dobre zakończenie piątkowej sesji w Stanach Zjednoczonych, gdzie inwestorzy łagodnie przyjęli wciąż jeszcze „jastrzębie” wypowiedzi szefa Fed Jerome’a Powella. Mimo wzmianek o możliwym dalszym zaostrzaniu polityki monetarnej (jeśli dane inflacyjne byłyby rozczarowujące), rynek jest przekonany, że najbliższe posiedzenie Rezerwy Federalnej (12- 13 grudnia) zakończy się pozostawieniem stóp procentowych na niezmienionych poziomach. Co więcej, inwestorzy zaczęli wyceniać już pierwsze obniżki stóp procentowych w przyszłym roku.
Zobacz także: Złoto na nowych szczytach! Dobry początek miesiąca wywołał euforię na GPW
Dzisiejsze kalendarium publikacji makroekonomicznych jest pustawe, zatem uwaga inwestorów skupi się już na przyszłych wydarzeniach, tj. w Polsce na środowej decyzji Rady Polityki Pieniężnej ws. stóp procentowych, a za granicą na zbliżających się publikacjach danych nt. amerykańskiego rynku pracy (raport ADP w środę i NFP w piątek). /ab/
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję