Popyt wspierał się postawą giełd bazowych, które stale operowały w kontekście reakcji rynku na środowe wyniki spółki Nvidia. W istocie indeksy europejskie i amerykańskie nie tylko kontynuowały grę w kontekście podtrzymania mody na inwestycje w sztuczną inteligencję, ale też kreśliły nowe, historyczne maksima, tworząc presję wzrostową wokół GPW. Wydarzeniem dnia na lokalnym rynku była informacja, iż Komisja Europejska odblokuje dla Polski środki na sumę 137 mld euro (około 600 mld złotych).
Na impuls z tego kierunku mocno odpowiedział złoty, który umocnił się dolara, a wraz z tym w górę poszły ceny warszawskich banków. Finalnie WIG-Banki wzrósł o 1,52 procent przy blisko 636 mln złotych obrotu. Z perspektywy technicznej sesja była dniem kreślenia nowych rekordów hossy, wyjścia indeksu WIG20 nad szczyt popandemicznej hossy i wreszcie spotkania z psychologicznym oporem w rejonie 2500 pkt., do którego brakło ledwie 5 punktów.
Wprawdzie końcówka odebrała bykom część powyższych zdobyczy, ale w perspektywie tygodniowej indeks zakończył konsolidację w rejonie 2400-2380 pkt. wybiciem górą i zbudował potencjał zwyżki przekraczający 2500 pkt. Jak zawsze przed pokonaniem oporu warto zachować nieco dystansu do optymistycznych scenariuszy, ale nie ma wątpliwości, iż po bieżącym tygodniu średniookresowe apetyty rynku pozycjonują raczej w rejonie 2650-2600 pkt. niż tylko na testowanym dziś oporze w rejonie 2500 pkt. Stale ryzykiem dla rynku jest postawa giełd bazowych, które mogą jawić się teraz jako szczególnie silnie, ale rosną bez przerwy już przez czwarty miesiąc z rzędu i przy wejściu w korektę będą tworzyły presję spadkową, jak teraz tworzą presję wzrostową.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję