Warren Buffett realizuje strategię dystrybucji własnego majątku, wspierając organizacje charytatywne. Kolejny rok z rzędu jego wielka darowizna trafi do wybranych fundacji.
- Legendarny inwestor przekazał w tym roku 4,6 mld USD w akcjach Berkshire Hathaway (BRK) pięciu wybranym fundacjom, w tym Fundacji Melindy i Billa Gatesów.
- Po darowiźnie wyrocznia z Omaha dysponuje obecnie 218 287 akcjami klasy A o wartości ok. 112 mld USD.
- Testament Warrena Buffetta przewiduje przekazanie 99% majątku na cele filantropijne.
Legendarny inwestor dzieli się majątkiem
Warren Buffett przekazał 4,6 mld USD w akcjach Berkshire Hathaway pięciu organizacjom dobroczynnym. Większość z tej sumy trafiła do Fundacji Billa i Melindy Gatesów. To coroczna darowizna przekazywana w ramach realizacji programu dystrybucji rozpoczętego w 2006 r.
Po tegorocznej rundzie dystrybucji Warren Buffett posiada 218 287 akcji klasy A o wartości 112 mld USD. Tym samym obecnie dysponuje ok. 15% udziałów ekonomicznych w Berkshire i ok. 30% udziałów w głosowaniu.
“W momencie powstania planu posiadałem 474 998 akcji Berkshire A o wartości około 43 mld USD, a akcje te stanowiły ponad 98% mojej wartości netto. Zamieniłem akcje A na akcje B przed dokonaniem wpłat” - napisał w oświadczeniu inwestor.
Dodał także, że w ciągu ostatnich 17 lat nie kupił ani nie sprzedał żadnych akcji Berkshire. Co więcej, poinformował, że wciąż nie zamierza tego zrobić, a swoim majątkiem w kolejnych latach chce się dzielić również w ten sposób. Przypomniał, że pięć wybranych fundacji otrzymało akcje Berkshire B, których wartość w momencie otrzymania wynosiła 50 mld USD, a więc więcej niż jego wartość netto z 2006 r.
Zobacz również: Na tego rodzaju inwestycji można zbić prawdziwą fortunę! Najbogatszy sportowiec w historii to udowodnił
Co się stanie z majątkiem Buffetta po jego śmierci?
Słynny inwestor oświadczył, że pozostałe akcje klasy A są warte około 112 mld USD. Przyznał, że jego zdaniem swój ogromny majątek zawdzięcza prostym i “zazwyczaj rozsądnym” decyzjom. Buffett wielokrotnie wspominał, że najlepszą drogą do bogactwa dla przeciętnego człowieka jest inwestowanie w fundusz indeksowy z ekspozycją na S&P500.
Wydaje się, że Buffett także chce pójść za własnymi radami. Według jego zapowiedzi po jego śmierci 90% pozostawionego przez niego majątku zostanie zainwestowane w indeks śledzący notowania 500 największych amerykańskich spółek. Dodał, że to gwarancja zysku przez wystarczająco długi okres.
Trevor Jennewine, analityk The Motley Fool przypomina, że w ciągu ostatnich trzech dekad S&P 500 generował całkowity zwrot w wysokości około 9,9% rocznie, a zyski te są widoczne pomimo kilku znacznych wyprzedaży, które miały miejsce podczas bańki internetowej i w trakcie kryzysu z 2007 r.
Zobacz również: Kurs dolara spada po przesłuchaniu Powella. Polski złoty najmocniejszy od kilkunastu miesięcy
Indeks S&P 500 - 30 lat
Źródło: TradingView
Jeszcze przed pandemią analitycy The Chronicle of Philanthropy obliczyli darowizny 10 najbogatszych osób w USA przekazywane od 2000 r. Poziom dobroczynności został oszacowany na podstawie udziału w ich całkowitym majątku. Warren Buffet znalazł się wówczas na szczycie listy, przekazując ok. 71% swojego majątku. Pomimo swojej szczodrości, inwestor wciąż znajduje się w ścisłym gronie najbogatszych. Według danych Statista na 2023 r. inwestor (106 mld USD) znalazł się na czwartej pozycji, ustępując jedynie Jeffowi Bezosowi, Larry’emu Ellisonowi oraz Elonowi Muskowi.
Zobacz również: W głównym stanie USA pojawiają się pierwsze oznaki recesji! Czy “rozniesie się” na resztę kraju?
Szacunkowa wartość netto 10 najbogatszych ludzi w USA w 2023 r. (w mld USD)
Źródło: Statista
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję