Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Bieżący tydzień przynosi zdecydowanie odrodzenie na globalnych indeksach. Sesja azjatycka przebiegała pozytywnie po wczorajszych rekordowych poziomach na amerykańskich indeksach. Doniesienia polityczne w USA oraz zmniejszenie się obaw o ryzyka związane z Koreą Północną wydają się wspierać kontynuację pozytywnych nastrojów na rynkach.

 

Nastroje na rynkach finansowych są bardzo pozytywne od początku tego tygodnia. Wzrosty na Wall Street napędzane były przez giganta z Cupertino - spółkę Apple. Wcześniejsze doniesienia o jubileuszowym modelu iPhone’a o oznaczeniu X doprowadziły do wyznaczenia historycznego szczytu w notowaniach spółki. Z racji tego, iż stanowi ona aż 3% kapitalizacji ze strony całego indeksu S&P 500 oraz dobry nastrojów wokół całego sektora doprowadził do wzrostu innych spółek, indeks S&P500 zaliczył nowe historyczne szczyty. Pomimo tego, iż Apple lekko zaskoczył wieloma nowinkami ze strony swoich produktów mogliśmy obserwować powtórkę z rozrywki. Ceny spółki rosły przed samą konferencją oraz podczas niej, natomiast później mogliśmy zobaczyć realizację zysków.

Dzisiaj zmienność na Wall Street jest ograniczona i nie widać już chęci do dalszego kupowania spółek. Spółki mogą otrzymać również wsparcie poprzez ostatnie doniesienia z Białego Domu dotyczące planu redukcji podatków. Donald Trump odbył owocne rozmowy z senatorami, co może być sygnałem do zbliżania się potencjalnej reformy. Niemniej od 9 miesięcy nie widzimy żadnego wyraźnego zwycięstwa administracji Trumpa, co może w końcu doprowadzić do potencjalnej wyprzedaży na amerykańskim rynku akcyjnym.

Słabnący kurs euro, w szczególności wobec amerykańskiego dolara wydaje się być wspierającym czynnikiem dla europejskich indeksów. Na zamknięciu DAX zyskał 0,24%, CAC 40 wzrósł o 0,10%, natomiast brytyjski FTSE 100 spadł o 0,33%. Na Wall Street przed godziną 18 sytuacja wygląda płasko. S&P 500 traci 0,04%, DJIA zyskuje 0,03%, natomiast Nasdaq traci 0,11%.

Na

GPW
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie S.A.
50.2498
-2.8 %
Dywidendy
1 dzień
0.58 %
1 tydzień
-1.47 %
1 miesiąc
-2.43 %
6 miesięcy
20.21 %
obserwujemy kontynuację wyprzedaży, którą można wiązać z dalszymi krokami Komisji Europejskiej w sprawie Polski wobec afery związanej z sądownictwem. Z drugiej strony Moody’s podwyższa perspektywy wzrostu gospodarczego dla Polski na przyszły rok, co powinno być czynnikiem wspierającym. WIG20 kończy dzień dokładnie na poziomie 2500 punktów tracąc 0,23%.

Reklama

Michał Stajniak

Michał Stajniak

Wicedyrektor Działu Analiz XTB. Specjalizuje się rynkach surowców i towarów, rynku walutowym oraz sytuacji ekonomicznej w Polsce, USA i Chinach. Z XTB związany od 2014 roku, gdzie rozpoczął jako analityk rynków finansowych, by w 2019 roku awansować na stanowisko Zastępcy Dyrektora Działu Analiz. Jego komentarze często pojawiają się w mediach, w których dzieli się swoją wiedzą z zakresu rynków finansowych. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego na studiach podyplomowych “Profesjonalny Inwestor”

Obserwuj autoraTwitterLinkedIn


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama

Najnowsze

Polecane