Według analityków banku Goldman Sachs Stanom Zjednoczonym uda się ostatecznie uniknąć recesji w 2024 r., co znajdzie swoje odzwierciedlenie w rynku akcji. Duże znaczenie wciąż ma mieć grupa spółek zwana “Wspaniałą Siódemką”.
- S&P ma zakończyć 2024 r. na poziomie 4700.
- Stopy procentowe w USA mają pozostać na niezmienionym poziomie do IV kwartału 2024 r.
- Profil ryzyko/zysk spółek zaliczanych do “Wspaniałej Siódemki” przestanie być szczególnie atrakcyjny.
USA uniknie recesji! Co z S&P500?
Zdaniem ekonomistów Goldman Sachs indeks S&P500 ma zyskiwać również w przyszłym roku, co oznacza 12-miesięczny wzrost cen o 5% i łączny zwrot na poziomie 6% (wraz z dywidendami). Jak podkreślono, benchmark nadal pozostanie nieco poniżej najwyższego w historii poziomu ze stycznia 2022 r., wynoszącego 4797.
Na podstawie scenariusz bazowego GS, amerykańska gospodarka będzie rozwijać się w umiarkowanym tempie. Ostatecznie ma jednak uniknąć recesji.
Zobacz również: Jak zarabiać na giełdzie? Uważaj! To może mocno zachwiać Twoją inwestycją
S&P500 - potencjalny wzrost w 2024 r.
Źródło: Raport prognostyczny Goldman Sachs
“Po pierwsze, nasi ekonomiści prognozują ponad konsensusowy wzrost PKB na poziomie 2,1% w 2024 r. Po drugie, marże ustabilizowały się, ale znaczny wzrost z obecnych podwyższonych poziomów wydaje się mało prawdopodobny. Po trzecie, mnożniki akcji wydają się dość wycenione na podstawie obecnego otoczenia makro, ale jest mało prawdopodobne, że wzrosną w 2024 r. Równoważna wartość mnożnika P/E S&P 500 spadła do 74. percentyla od 1976 r., ale łączny wskaźnik P/E nadal jest na obrotach w 87 percentylu” - uzasadniają w raporcie.
Oczekiwania wobec S&P500 - 2024
Źródło: Raport prognostyczny Goldman Sachs
Co dalej ze stopami procentowymi?
W opinii zespołu Goldmana, te pozostaną na podwyższonym poziomie do IV kwartału 2024 r. To znacznie bardziej pesymistyczne założenie niż narracja medialna. Rynek wycenia pierwsze obniżki już w II kwartale.
Zobacz również: Porażka PiS nie po myśli prezesa Glapińskiego - zbliża się wojna nowego rządu z NBP?
USA PPI to samo co CPI.
— Daniel Kostecki, CAI (@Dan_Kostecki) November 15, 2023
W grudniu efekt paliw będzie się prawdopodobnie kończyć pic.twitter.com/7I8hTUqcCv
Co dalej ze spółkami Big Tech? Hossa do powtórzenia?
Dynamiczny wzrost spółek technologicznych nazywanych “Wspaniałą Siódemką” (Amazon, Apple, Microsoft, Nvidia, Tesla, Meta i Alphabet) w I połowie bieżącego roku uwarunkowany był nadziejami na wzrost znaczenia AI. Czy tylko? Analitycy uważają, że 2023 r. był ”odbiciem” po słabych wynikach z roku poprzedniego.
“Wspaniała Siódemka” na rynku akcji
Źródło: Raport prognostyczny Goldman Sachs
Według ekonomistów w 2024 r. wymienione wyżej spółki po raz kolejny osiągną dobre wyniki, ciągnąc w górę pozostałe 493 spółki z grona S&P500. Co należy jednak podkreślić, profil ryzyko/zysk nie będzie jednak szczególnie atrakcyjny, biorąc pod uwagę podwyższone oczekiwania inwestorów. Analitycy uważają, że o wzroście będą przesądzać czynniki fundamentalne, a nie zmiany cen.
”Wspaniała Siódemka” charakteryzuje się szybszym oczekiwanym wzrostem sprzedaży CAGR w latach 2023–2025 (11% w porównaniu z 3%), wyższymi marżami w 2023 r. (22% w porównaniu z 10%) i większym współczynnikiem reinwestycji (61% w porównaniu z 18%) ) niż pozostałe 493 akcje i notowane są według względnej wyceny zgodnej z najnowszymi średnimi po uwzględnieniu oczekiwanego wzrostu (względny współczynnik PEG 0,9x)” - skomentowano.
Co więcej, wrażliwość wyników 7 największych spółek na realne stopy procentowe jest obecnie bliska zeru i będzie ograniczona także w 2024 r. Wciąż niektórzy inwestorzy będą je traktować jako zabezpieczenie przed inflacją.
Zobacz również: Ten rynek bije na głowę oczekiwania. Notuje rekordowy wzrost, a korzysta na tym duża spółka z GPW
Gospodarki rozwijające się mogą znowu zyskać
MSCI rynków wschodzących ma wzrosnąć nawet o 9% w ciągu 12 miesięcy, podobnie jak większość konkurentów gospodarek rozwiniętych (od USA i Europy odpowiednio +7% i +8% po Japonię +13%).
Na podstawie opinii ekspertów, rynki Europy Środkowo-Wschodniej osiągnęły w tym roku znakomite wyniki (średnio +20% zwrotów od początku roku). W przyszłym roku entuzjazm może być mniejszy, jednak zwroty prawdopodobnie pozostaną na stabilnym poziomie.
Gospodarki rozwijające się wraz z głównymi indeksami (w tym WIG)
Źródło: Raport prognostyczny Goldman Sachs
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję