Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kolejne przełomowe sygnały z najmocniejszego w tym roku segmentu amerykańskiego rynku akcji, czyli spółek technologicznych. Indeks Nasdaq-100 po wybiciu z formacji "klina" zdołał pokonać lokalną górkę z sierpnia ub.r. i w efekcie wspiął się najwyżej od ponad roku. Według elementarnej analizy technicznej technologiczny benchmark otworzył sobie w ten sposób drogę do kontynuacji trendu wzrostowego.

 

Technologiczny benchmark najwyżej od ponad roku - 1Technologiczny benchmark najwyżej od ponad roku - 1

 

Jak te kolejne sukcesy giełdowych byków mają się do sygnałów płynących z obserwowanych przez nas wskaźników makroekonomicznych? No cóż, w tym roku inwestorzy kierujący się takimi sygnałami mają twardy orzech do zgryzienia. Z jednej strony często przytaczany przez nas wskaźnik wyprzedzający (LEI) Conference Board uparcie kontynuuje zniżkę, spadając w kwietniu do poziomu najniższego od ... 31 miesięcy.

A tymczasem równie bacznie obserwowany przez nas wskaźnik wyprzedzający (CLI) OECD (w zagregowanej wersji dla największych gospodarek) zaczął ... wyraźnie zakręcać w górę. Co prawda jeszcze miesiąc temu wydawało się, że CLI ciągle spada, ale po najnowszych rewizjach okazuje się, że pomału rośnie już od 3 miesięcy (taka jest niestety uroda tego wskaźnika, który podlega ciągłym rewizjom wstecz). Niemniej trudno przejść obojętnie obok tych najnowszych sygnałów.

Technologiczny benchmark najwyżej od ponad roku - 2Technologiczny benchmark najwyżej od ponad roku - 2

 

Reklama

Być może jakimś wytłumaczeniem siły (przynajmniej wybiórczej) Wall Street na tle tych mocno mieszanych sygnałów makroekonomicznych jest to, że inwestorzy są w większości mocno pesymistycznie nastawieni do perspektyw gospodarczych, a to oznaczać może przestrzeń do pozytywnych niespodzianek. Taki obraz cały czas wyłania się z globalnego sondażu Bank of America wśród zarządzających funduszami. Odsetek menedżerów oczekujących poprawy koniunktury ciągle szoruje po dnie.

Technologiczny benchmark najwyżej od ponad roku - 3Technologiczny benchmark najwyżej od ponad roku - 3

 

Reasumując, trend wzrostowy w niektórych segmentach rynków akcji (spółki technologiczne w USA, u nas np. małe spółki) robi kolejne postępy. To kontrastuje cały czas z raczej problematycznym otoczeniem makroekonomicznym, ale i tu pojawił się pierwszy zachęcający sygnał - globalny wskaźnik wyprzedzający OECD zaczął nagle zakręcać w górę.

Tomasz Hońdo, CFA,

Quercus
Quercus Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych S.A.
11.8001
21.9 %
Dywidendy
1 dzień
3.51 %
1 tydzień
7.27 %
1 miesiąc
20.16 %
6 miesięcy
45.68 %
TFI S.A.

 

Reklama

 

Czytaj dalej na Qnews.pl

komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama