Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Sygnał końca hossy na giełdzie? Niepokojące dane z rynku akcji

|
selectedselectedselected

Giełdowa hossa trwa w najlepsze. Optymizm inwestorów skutkuje ogromnymi wpływami kapitału na rynek akcji. Wcześniej, taka euforia często kończyła się sporą przeceną. Czy to powód do obaw?

Sygnał końca hossy na giełdzie? Niepokojące dane z rynku akcji
Freepik
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop
  • Jakie sygnały wysyła rynek akcji?
  • Czy przesądzają one o nadchodzącej korekcie?
  • Czy koniec hossy giełdowej wisi w powietrzu?

 

Giełdowa hossa w Polsce i ogromny entuzjazm inwestorów

Euforię wśród inwestorów na polskiej giełdzie można dostrzec w danych związanych z funduszami akcyjnymi. Jak wynika z nowych danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami (IZFiA), miesięczne saldo wpłat i umorzeń do polskich funduszy akcji wyniosło w maju +177 mln PLN.

To największa wartość od 35 miesięcy, czyli blisko 3 lat. W rezultacie, 12-miesięczne saldo wpłat i umorzeń po raz pierwszy od stycznia 2022 roku, czyli od 26 miesięcy, wyszło na plus. W maju wskaźnik ten wyniósł +28 mln PLN.

 

Reklama

sygnal konca hossy na gieldzie niepokojace dane z rynku akcji grafika numer 1sygnal konca hossy na gieldzie niepokojace dane z rynku akcji grafika numer 1

Źródło: Qnews.pl

 

Zdaniem Tomasza Hońdo z Quercues TFI, w tych danych ewidentnie widać coraz większy optymizm wśród inwestorów.

(...) To z kontrariańskiego punktu widzenia może budzić pewne obawy. Pocieszające jest natomiast, że monitorowane przez nas wskaźniki nie doszły jeszcze aż tak wysoko, jak na poprzednich cyklicznych szczytach, odnotowanych w trakcie 2021 roku. - czytamy w analizie Tomasza Hońdo.

Reklama

Polska giełda radziła sobie całkiem nieźle w ostatnich kwartałach, co może budzić niepokoje o korektę. W 2023 roku kurs indeksu WIG zyskał 36,5%.

Pierwsza połowa tego roku również wygląda dobrze, bo notowania WIG wspięły się w górę o ponad 9%. Choć notowania indeksu w maju zaliczyły korektę, to w połowie czerwca odbiły w górę i odzyskały część strat. 

 

Zobacz również: Nowe prognozy dla giełdy robią duże wrażenie. To będzie potężny wzrost akcji, szacuje wielki bank
 

Rekordowe zaangażowanie inwestorów na amerykańskiej giełdzie

Inwestorzy szturmują również giełdę w USA. Z trzech oddzielnych statystyk wynika, że na rynek akcyjny napłynęła fala kapitału.

Reklama

Przede wszystkim, nowe dane Rezerwy Federalnej pokazują, że przeciętny inwestor w Stanach Zjednoczonych stawia rekordową sumę ze swojego portfela na wzrost giełdy.

Obecnie ponad połowa inwestycji w Stanach Zjednoczonych jest alokacją środków w giełdę akcji. Przeciętnie 52% portfela inwestora stanowią akcje giełdowe. Jest to najwyższa wartość w historii.

Zatem, jeszcze nigdy inwestorzy w USA nie byli tak przekonani, że to amerykańskie akcje giełdowe są najlepszą inwestycją. Zaangażowanie w rynek jest ogromne, bo tylko 14% środków inwestorów jest w formie gotówki.

 

sygnal konca hossy na gieldzie niepokojace dane z rynku akcji grafika numer 2sygnal konca hossy na gieldzie niepokojace dane z rynku akcji grafika numer 2

Reklama

Źródło: Rezerwa Federalna, Goldman Sachs.

 

Jednocześnie, wartość akcji spółek publicznych w posiadaniu amerykańskich gospodarstw domowych i organizacji non-profit w USA jest największa w historii. To nie powinno jednak nikogo dziwić, bo przecież indeks S&P 500 zdobywa w tym roku kolejne rekordowe szczyty.

Ten giełdowy benchmark wspiął się w górę o 15% od początku 2024 roku po zwyżce o 24% w ubiegłym roku. Nic dziwnego, że wraz z tym spuchły portfele giełdowych inwestorów do łącznego rozmiaru 60 bln USD.

Interesujące jest jednak to, że akcje jako procent całego majątku zbliżają się do rekordowej wartości osiągniętej w 2022 roku, która wyniosła około 29%. Obecnie, stanowią one 28,1% całego majątku gospodarstw domowych i organizacji non-profit w USA.

Reklama

 

sygnal konca hossy na gieldzie niepokojace dane z rynku akcji grafika numer 3sygnal konca hossy na gieldzie niepokojace dane z rynku akcji grafika numer 3

Źródło: Rezerwa Federalna, opracowanie Tomasza Hońdo.

 

Zobacz również: Giełda akcji jak w 1932 roku. Alarmujące dane

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Przemysław Tabor

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG. Zafascynowany makroekonomią zwolennik analizy fundamentalnej w inwestowaniu.


Reklama
Reklama