Akcje Rafako w poniedziałek znalazły się w gronie najlepiej zyskujących walorów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Powodem są zapewne słowa premiera, który z werwą wypowiedział się na temat przyszłości spółki. Fundamenty Rafako rysują jednak zupełnie inny obraz kondycji firmy.
- Rafako przed tygodniem pokazało rozczarowujące wyniki finansowe.
- Spółka ma problemy z wypłatą wynagrodzeń dla pracowników.
- Premier zapowiedział jednak świetlaną przyszłość dla spółki w transformacji energetycznej Polski.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Akcje Rafako liderem wzrostów na GPW
Akcje Rafako zyskują w trakcie poniedziałkowej sesji ponad 7% i drożeją do 14,90 zł. Plasuje to spółkę w gronie liderów wzrostów pierwszego dnia notowań tego tygodnia.
W pierwszych 30 minutach sesji w poniedziałek kurs akcji Rafako wystrzelił w górę nawet o 18,6%. Entuzjazm inwestorów w obliczu podupadającego biznesu zapewne został spowodowany wizytą Mateusza Morawieckiego w Raciborzu. W jej trakcie szef polskiego rządu podkreślał rolę, jaką Rafako ma rozegrać w rozwoju energetycznym Polski.
Czyli dzisiaj dzień przebiega pod znakiem Rafako.
— Analizy giełdowe (@AnalizyD) September 25, 2023
Premier @MorawieckiM w weekend chyba wsparł dzisiejsze notowania. #atom #Rafako #premiumESPI
Kurs akcji Rafako wspierany słowami premiera
W weekend, premier odwiedził Racibórz jako część swojej kampanii wyborczej, bowiem o mandat posła ubiega się w okręgu katowickim. W trakcie wizyty podkreślił, że firma Rafako z Raciborza będzie czerpała korzyści z dużych inwestycji w sektorze energetycznym, obejmujących zarówno rozwiązania konwencjonalne, jak i atomowe.
“Tu uratowaliśmy Rafako, niedawno doprowadziliśmy do porozumienia między Rafako a Tauronem, i Rafako stoi w przededniu wielkiej epoki inwestycji energetycznych w Polsce, to są inwestycje konwencjonalne, ale przede wszystkim atomowe. Rafako może być częścią tego wielkiego procesu” - stwierdził w trakcie wizyty w Raciborzu Mateusz Morawiecki.
Zobacz również: Fatalna sytuacja w dużej gospodarce europejskiej. Jak reaguje kurs euro?
“Racibórz z tą swoją werwą przemysłową, potencjałem inżynierskim i projektowym może być ośrodkiem, z którego będzie emanowała wiedza i produkcja wszystkiego, co potrzebne dla transformacji polskiego sektora energetycznego” - podkreślił premier.
Wbrew budującemu tonowi słów szefa rządu, sytuacja Rafako nie jest jednak dobra. Przed tygodniem dowiedzieliśmy się, że spółka Rafako nie ma pieniędzy nawet na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników. Na horyzoncie nie pojawia się również inwestor chętny do kupienia spółki.
Zwiększają się szanse na upadłość spółki, bowiem jak wynika z opublikowanych przed tygodniem wyników finansowych, przychody znacznie spadły w porównaniu z zeszłym rokiem.
Skoro @MorawieckiM mówi , że @rafako #rafako #RFK uratowane i atom.. pic.twitter.com/tKx6RpDy2q
— PremiumGPW (@PremiumGPW) September 23, 2023
Rafako: fatalne wyniki finansowe za I półrocze 2023 roku
W zeszłym tygodniu w czwartek spółka Rafako zaprezentowała raport finansowy za I półrocze 2023 roku. Pokazał on rozczarowujące wyniki.
Spółka Rafako ogłosiła, że jej skonsolidowana strata netto w pierwszym kwartale 2023 roku wyniosła 237,8 mln PLN. Strata operacyjna osiągnęła z kolei wysokość 228,8 mln PLN, przy osiągnięciu przychodów ze sprzedaży w wysokości 105,2 mln PLN.
Koszty związane z podstawową działalnością operacyjną Rafako wyniosły 83,3 mln PLN, a zysk brutto ze sprzedaży osiągnął 21,9 mln PLN, natomiast strata brutto wyniosła 237,1 mln PLN.
W komunikacie spółki czytamy, że głównym czynnikiem wpływającym negatywnie na wynik finansowy z działalności operacyjnej w pierwszym kwartale 2023 roku był wydatek związany z utworzeniem rezerwy w wysokości 240 milionów PLN, o którym spółka informowała pod koniec kwietnia 2023 roku.
Przychody ze sprzedaży w I półroczu wyniosły 111,58 mln PLN. Tymczasem, w I półroczu 2022 roku, przychody netto ze sprzedaży osiągnęły wynik 191,52 mln PLN.
Rafako jest znany jako producent kotłów oraz rozwiązań z zakresu ochrony środowiska dla sektora energetycznego. Firma specjalizuje się w kompleksowej realizacji bloków energetycznych zasilanych paliwami kopalnymi.
Zobacz także: Podatek Belki będzie rekordowy. Polacy go nie chcą, eksperci domagają się zmiany
Wykres notowań Rafako na GPW (25.09.2023)
Źródło: tradingview.com
Kilka faktów o Rafako
Rafako wykonawca bloków energetycznych i jeden z największych producentów kotłów w Europie. Firma oferuje szeroki zakres usług, obejmujący projektowanie i produkcję różnorodnych rodzajów kotłów, w tym tych pracujących na parametrach nadkrytycznych oraz kotłów fluidalnych.
Dodatkowo, Rafako specjalizuje się w dostarczaniu urządzeń ochrony środowiska, takich jak instalacje odsiarczania i odazotowania spalin oraz elektrofiltry. Firma świadczy również usługi związane z instalacjami do termicznej utylizacji odpadów oraz spalania biomasy.
Zobacz również: Kurs polskiego złotego jest w tarapatach! “Ja nie rokuję naszej walucie dobrze”, ostrzega Piotr Kuczyński
Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję