Wyraźnie in minus odstawał krajowy rynek akcji, gdzie WIG20 stracił 0,25% co może implikować konieczność odpoczynku przed atakiem na poziome 2500 pkt. Blue chips w największym stopniu ciążył sektor bankowy (WIG Banki -0,70%), gdzie może następować realizacja zysków po lutowym rajdzie. Na drugim biegunie znalazł się WIG Górnictwo oraz WIG Gry – oba subindeksy zyskały ponad 1,0%. Na plus wyróżniał sięmWIG40 ze wzrostem ponad 0,30% i nowym ATH, jednak i w przypadku grupy średnich spółek widać wyhamowanie trendu wzrostowego.

OCZEKIWANIA CO DO DZISIEJSZEJ SESJI
W dzisiejszym kalendarium makroekonomicznym brak ważniejszych publikacji. Mimo powyższego, w kontekście ostatnich komentarzy ze strony przedstawicieli banków centralnych, którzy wyczekują danych z gospodarki, zwracamy uwagę na szereg odczytów ze strefy euro dotyczących nastrojów wśród producentów oraz konsumentów za luty. Poznamy także rewizje dotyczące dynamiki PKB za 4Q23 dla USA. W przypadku rynku surowcowego, a konkretnie dla notowań ropy naftowej istotnym odczytem może być tygodniowa zmiana zapasów w Stanach Zjednoczonych.
Chociaż w ostatnich dniach na rynkach bazowych przeważały wzrosty, można dostrzec pewne „zmęczenie” strony popytowej, co w krótkim terminie może przynieść odreagowanie ostatnich wzrostów. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku krajowego rynku akcji, gdzie WIG20 od początku końca stycznia zyskał ponad 10%. W podobnej skali wzrosły notowania indeksu grupującego średnie spółki. Ewentualna korekta mogłaby być dobrą okazją do wejścia na rynek inwestorów indywidualnych, którzy w ostatnich miesiącach przyglądali się wzrostom. Potwierdzeniem powyższego są dane o napływach do funduszy. W samym styczniu z funduszy akcyjnych odpłynęło ponad 500 mln PLN, a za ostatnie 12 miesięcy jest to wartość -1,5 mld PLN.

Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję