W bardzo krótkiej perspektywie czasowej rzeczywiście możemy uznać, że ostatnia fala wzrostowa obserwowana na amerykańskim rynku akcji może się kończyć. Obserwujemy wykupienie głównych indeksów i słabnącą szerokość rynku “pod spodem”, co może być pewnym symptomem zwiastującym korektę. W dłuższym terminie pomimo relatywnie wysokich wycen hossa na Wall Street nie jest bardzo zaawansowana na tle historycznych trendów wzrostowych. Biorąc pod uwagę możliwe obniżki kosztu pieniądza przez Fed i inne banki centralne, jak i oczekiwania odnośnie dalszego wzrostu EPSów, trend długoterminowy powinien być na razie kontynuowany.
Zobacz także: Euro w Polsce: kto za a kto przeciw i dlaczego?
Co dalej z WIG20?
Pomimo powiedzenia “Sell in May and go away” okres lipiec-sierpień jest jednym z lepszych sezonowo dla rynku akcji. Z kolei najsłabszymi miesiącami są czerwiec i wrzesień. Taki wzorzec pasowałby nawet do obecnego układu - czyli możliwa korekta w czerwcu w ślad za schłodzeniem na rynkach bazowych i potem powrót do hossy w kolejnych miesiącach. Krajowa giełda ma się dobrze z uwagi na poprawiającą się sytuację gospodarczą i nadal niskie wyceny, czynnikiem ryzyka jest natomiast sytuacja geopolityczna, w szczególności gorszy w ostatnim czasie przebieg wojny Rosji z Ukrainą.
Niemiecka giełda – perspektywy
W przypadku niemieckiej giełdy najważniejsze są perspektywy gospodarcze tego kraju, jak i całej strefy euro. W ostatnim czasie obserwujemy odbicie wskaźników wyprzedzających jak np. indeksy PMI. Chociaż PMI dla przemysłu pozostają poniżej 50 pkt. to są w lekkim trendzie wzrostowym, a jego utrzymanie byłoby pozytywne dla rynków akcji na starym kontynencie. Ponadto sprzyjająca może być obniżka stóp procentowych przez EBC na czerwcowym posiedzeniu, jak i działania chińskich władz mające na celu stymulacje tamtejszej gospodarki, która jest jednym z głównych partnerów handlowych dla Chin. Dla niemieckiego przemysłu, w ostatnim czasie, korzystniejsze były także ceny surowców energetycznych (gaz, prąd, ropa), których wzrosty mocno szkodziły koniunkturze w ostatnich 2 latach.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję