W ubiegłym tygodniu doszło do umocnienia na bazowych rynkach długu, szczególnie na Treasuries. W skali tygodnia amerykańskie 2 i 10latki zyskały po około 15pb. Bund umocnił się w podobnej skali, ale już niemieckie 2latki o 9pb. W przypadku SPW dołożyły się słabe dane z kraju, powodując ponowny wzrost oczekiwań na poluzowanie polityki NBP jeszcze w 2023. 10latki mocniej aż o 50pb 2latki 30pb.
Do przyszłotygodniowej decyzji Fed nie widać czynników które mogłyby zatrzymać, czy odwrócić globalny trend na spadki rentowności. Jakaś techniczna korekta jest możliwa, ale prawdopodobnie w niewielkiej skali. Inwestorzy zignorowali jastrzębie komentarze z Fed, czy udane payrolls, i nie zapowiada się aby w tym tygodniu wydarzyło się cokolwiek co ich opinię o szybkich obniżkach stóp w USA zmieni. Nawet przekaz z grudniowego posiedzenia Fed i nowe projekcje mogą okazać się niewystarczające, aby wywołać większe wzrosty rentowności na rynkach bazowych przed końcem roku.
SPW prawdopodobnie będą śledzić zachowanie rynków bazowych aż do stycznia, nadal przy relatywnie wysokiej zmienności. Skala dotychczasowych spadków rentowności SPW jest już duża, dlatego w razie korekty / osłabienia na rynkach bazowych, również i wzrosty dochodowości SPW mogą być roku znaczące. W takim scenariuszu powinno także dojść do wystromienia krzywej. Rynki zagraniczne wpłyną głównie na krajowy długi koniec. Z kolei odbudowa oczekiwań na obniżki stóp NBP będzie stabilizować krótki. Odbywające się w tym tygodniu posiedzenie NBP raczej nie będzie mieć istotnego wpływu na rynek. Na zmiany stóp nikt nie liczy. Nie spodziewamy się również, aby przekaz z NBP istotnie zmienił postrzeganie perspektyw na 2023.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję