Kontrakty na S&P 500 spada o 0,08 proc., na Dow Jones Industrial zwyżkują o 0,23 proc., a na Nasdaq Comp. traci 0,44 proc.
Rozpoczynający się tydzień na rynkach finansowych zdominowany zostanie przez decyzje banków centralnych - ogłoszą je amerykańska Rezerwa Federalna, Bank Japonii, Bank Anglii, a także banki z Norwegii, Turcji i Chin.
Partnerem portalu FXMAG jest Interactive Brokers. Załóż rachunek w IB w kilka minut i ciesz się najniższymi prowizjami na rynku już od pierwszej transakcji.
>> Zobacz również: Jedna z największych emisji obligacji na Catalyst (KGHM). Prezes zapowiada kolejne
Będzie jednak obniżka o 50pb?
Rezerwa Federalna USA wyda decyzję ws. stóp proc. w środę 18 września o godz. 20.00 czasu polskiego. Zdecydowana większość ekonomistów ankietowanych przez agencję Reutera (92 ze 101) spodziewa się cięcia o 25 pb.
Według narzędzia FedWatch firmy CME prawdopodobieństwo obniżki stóp proc. w USA o 50 pb. wynosi obecnie 59 proc., co stanowi wzrost wobec 30 proc. szacowanych tydzień temu.
"Niezależnie od tego, czy Fed obniży stopy o 25 czy 50 pb., reakcja rynku będzie zależeć od dwóch rzeczy: sposobu komunikowania obniżki i powodów ewentualnej obniżki o 50 punktów bazowych, a także od wykresu punktowego i tego, co mówi nam on o obecnych oczekiwaniach członków Fedu co do stopy docelowej” — powiedziała dyrektorka ds. badań w XTB Kathleen Brooks. Jeśli Fed zacznie od cięcia o 50 punktów bazowych, ale jednocześnie powtórzy, że robi to, aby zapewnić miękkie lądowanie gospodarki, to jest to pozytywne dla giełdy.
Jeśli komunikat zabrzmi tak, jakby Fed musiał w panice obniżyć stopy procentowe z powodu czarnych chmur na horyzoncie, to można spodziewać się wyprzedaży na rynku akcji” – dodała.
Kurs akcji Apple
Akcje Apple zniżkują o 2,5 proc. przed sesją po tym, jak Bank of America i JPMorgan wskazali, że czas realizacji dostaw może wskazywać na mniejszy popyt na modele iPhone'a 16 Pro niż w roku poprzednim.
Kurs akcji Intel
Intel rośnie o 1,5 proc. przed sesją po tym, jak media podały, że producent chipów oficjalnie zakwalifikował się do otrzymania dotacji federalnych w wysokości 3,5 mld USD na produkcję półprzewodników dla Departamentu Obrony USA.
Kurs akcji Alcoa
Alcoa zyskuje 1,5 proc. w handlu przedsesyjnym po tym, jak producent aluminium poinformował w niedzielę, że sprzeda 25,1 proc. udziałów w swoim joint venture z saudyjskim Ma'aden za 1,1 mld USD.
Kurs akcji UniCredit
Akcje UniCredit rosną o 0,5 proc. po komentarzach prezesa Andrei Orcela, który powiedział, że fuzja z Commerzbankiem może przynieść korzyści wszystkim interesariuszom i wzmocnić bank.
Akcje Crayon Group
Crayon Group zwyżkuje o 18 proc., najmocniej od VIII 2020 r. Agencja Bloomberg podała, że szwajcarska firma technologiczna SoftwareOne rozważa potencjalne połączenie z Crayon.
Notowania Rexel SA
Rexel SA zyskuje o 9 proc., najmocniej od 4 lat. Francuski producent sprzętu elektrycznego odrzucił ofertę przejęcia złożoną przez QXO Inc.
Cena akcji TT Electronics
TT Electronics traci aż 28 proc. po obniżeniu prognoz finansowych na II połowę roku.
Kurs akcji Playtech
Playtech zyskuje 13 proc. po podaniu przez spółkę wytycznych dotyczących zysku.
Icade - notowania, wzrost kursu akcji
Icade idzie w górę o 4 proc. po podwyższeniu przez analityków Citigroup rekomendacji dla akcji spółki od razu o 2 stopnie - do "kupuj".
>> Czytaj także: Spadek zużycia energii. GUS publikuje nowe dane, czy ceny energii ulegną zmianie?
Notowania światowych indeksów
W piątek Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,72 proc., do 41.393,78 pkt. S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,54 proc. i wyniósł 5.626,02 pkt.
Nasdaq Composite zwyżkował o 0,65 proc. do poziomu 17.683,98 pkt.
Indeks S&P 500 jest o ok. 1 proc. poniżej swojego lipcowego szczytowego poziomu i może osiągnąć w tym tygodniu nowy rekord wszech czasów.
Indeks VIX, miara oczekiwanej zmienności i instrument oceny sentymentu, zwyżkuje do 17,13 pkt.
W Europie indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,07 proc., niemiecki DAX idzie w dół o 0,24 proc., francuski CAC 40 zniżkuje o 0,04 proc., a brytyjski FTSE 100 traci 0,01 proc.
Benchmarkowy indeks Europe Stoxx 600 rośnie o 0,03 proc.
>> Zobacz też: Euro EUR/PLN może spaść do poziomu 4,24 PLN, dolar USD/PLN równie zagrożony
Kursy walut w poniedziałek, 16 września
Dolar osłabia się o 0,48 proc. wobec koszyka walut do 100,62 pkt.
Eurodolar umacnia się o 0,46 proc. do 1,1127.
Kwotowanie USD/JPY spada o 0,69 proc. do 139,88.
Kurs funta zwyżkuje o 0,6 proc. wobec dolara do 1,32.
Wykres zmienności eurodolara EUR/USD
USD/JPY - notowania
Rynek obligacji - poniedziałek, 16 września
Rentowność 10-letnich UST spada o 2 pb. do 3,64 proc. Dochodowość 30-letnich UST spada o 2 pb. do 3,96 proc.
Spread między dwuletnimi a dziesięcioletnimi UST wynosi +9 pb. Spread między amerykańskimi obligacjami 3-miesięcznymi a 10-letnimi wynosi obecnie -122 pb.
Z kolei dochodowość 10-letnich niemieckich bundów spada o 1 pb. do 2,13 proc.
>> Sprawdź też: Ceny tak niskie, że rolnicy nie chcą sprzedawać plonów. Czy czeka nas rolnicza klęska?
Ropa droższa
Na rynku ropy kontrakty na WTI na październik zwyżkują o 0,8 proc. do 69,21 USD za baryłkę, a listopadowe futures na Brent rosną o 0,69 proc. do 72,13 USD/b. (PAP Biznes)
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję