Wyceny papierów skarbowych na najważniejszych światowych rynkach dłużnych spadały drugi tydzień z rzędu po tym, jak ponownie odżyły obawy o podwyżki stóp procentowych i ich ewentualne negatywne skutki gospodarcze. Rentowność amerykańskiej dziesięciolatki wzrosła do 4,05%, najwyższego poziomu od czterech miesięcy.
Wzrosty rentowności odnotowaliśmy także na najważniejszych rynkach europejskich. Rentowność niemieckiego bunda wzrosła powyżej 2,6%, do poziomu notowanego ostatnio w pierwszej połowie marca br. W Wielkiej Brytanii rentowności 10-latek wzrosły natomiast do 4,65%, najwyższego poziomu od połowy 2008 roku.
Krzywa rentowności polskich obligacji skarbowych pozostała w minionym tygodniu bez większych zmian i to pomimo posiedzenia RPP oraz konferencji prezesa A. Glapińskiego. Większość informacji, które pojawiły się po posiedzeniu i podczas wystąpienia, była już przez rynki zdyskontowana. Stawki kontraktów FRA („Forward Rate Agreement”) znajdują się w związku z tym na podobnych poziomach co w poprzednim tygodniu i uwzględniają obniżki o 1,25 punktu procentowego, względem obecnej stopy referencyjnej wynoszącej 6,75%, w ciągu najbliższych 12 miesięcy.
Zobacz także: Dywidendy na GPW — które akcje warto mieć w tym tygodniu? Gigant odzieżowy przymierza się do wypłaty
Źródło: Opracowanie własne PKO TFI na podstawie danych serwisu Bloomberg. Stan na koniec dnia 07.07.2023 r.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję