Donald Trump odbył rozmowę telefoniczną z Władimirem Putinem, która zakończyła się uzgodnieniem kierunku działań w celu zawieszenia broni i wprowadzenia pokoju na Ukrainie, podał Biały Dom.
Trump rozmawiał z Putinem. Są pierwsze ustalenia
„Prezydent Trump i prezydent Putin rozmawiali dziś o potrzebie pokoju i zawieszenia broni w wojnie na Ukrainie. Obaj przywódcy zgodzili się, że konflikt ten musi zakończyć się trwałym pokojem. Podkreślili również potrzebę poprawy stosunków dwustronnych między Stanami Zjednoczonymi a Rosją. Krew i majątek, które zarówno Ukraina, jak i Rosja wydały na tę wojnę, lepiej byłoby przeznaczyć na potrzeby swoich obywateli”, przekazała Karoline Leavitt, rzecznika Białego Domu.
Władimir Putin zgodził się na wstrzymanie ostrzału ukraińskiej infrastruktury energetycznej na 30 dni, wynika z informacji przekazanych przez Kreml. Prezydent Rosji „natychmiast” wydał w tym celu rozkaz rosyjskiemu wojsku tuż po zakończonej rozmowie telefonicznej z Trumpem.
„[...] Przywódcy zgodzili się, że ruch w kierunku pokoju rozpocznie się od zawieszenia broni w zakresie energii i infrastruktury, a także negocjacji technicznych w sprawie wprowadzenia zawieszenia broni na Morzu Czarnym, pełnego zawieszenia broni i trwałego pokoju. Negocjacje te rozpoczną się natychmiast na Bliskim Wschodzie”, przekazała Leavitt.
W rozmowie podkreślono wagę poprawy stosunków na linii USA-Rosja.
„Obaj przywódcy zgodzili się, że przyszłość z poprawą stosunków dwustronnych między Stanami Zjednoczonymi a Rosją ma ogromny potencjał. Obejmuje to ogromne umowy gospodarcze i stabilność geopolityczną, gdy osiągnięty zostanie pokój”, przekazał Biały Dom.
Aleksander Gruszko, wiceszef rosyjskiego
przekazał w poniedziałek rosyjskim mediom, że Rosja będzie domagać się „żelaznych” gwarancji bezpieczeństwa, które obejmą
neutralny status Ukrainy oraz wykluczenie jej z członkostwa w NATO.
„Jeśli mówimy o pokojowym rozwiązaniu konfliktu w Ukrainie, to oczywiście będzie ono miało zewnętrzny zarys. Będziemy domagać się, aby żelazne gwarancje bezpieczeństwa stały się częścią tego porozumienia”, powiedział Gruszko w wywiadzie dla Izwiestii.
„Częścią tych gwarancji powinien być neutralny status Ukrainy, odmowa przyjęcia jej do sojuszu przez kraje NATO”, dodał Gruszko.
Zobacz również: Kurs euro skrywa przyszłość? Chodzi o koniec wojny na Ukrainie
WIG-Ukraine po negocjacjach na linii USA-Rosja
Pięć z sześciu komponentów wchodzących w skład indeksu WIG-Ukraine zalicza spadek notowań.
Najmocniej spadają akcje Milkiland (-7,67%), jednego z czołowych producentów wyrobów mlecznych w Europie Środkowo-Wschodniej.
Również akcje Agro, spółki prowadzącej działalność w kluczowych segmentach rynku rolnego, takich jak hodowla trzody chlewnej, przetwórstwo mięsa oraz uprawa pszenicy i słonecznika tanieją o 4,16%.
Kurs akcji Coal Energy (-4,05%), firmy zajmującej się wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla spada o 2,84%.
Akcje Agroton, największego producenta nasion słonecznika na Ukrainie tanieją o 1,48%, natomiast Astarta, spółki zajmująca się produkcją cukru, uprawą roślin, przetwórstwie soi i hodowli bydła: -0,53%.
Tylko akcje Industrial Milk Company drożeją o 0,56%.
Wykres. Notowania komponentów indeksu WIG-Ukraine

Źródło: Stooq.pl
Zobacz również: Gospodarka Ukrainy odradza się. Koniec wojny jest już blisko?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję