Co przyniesie nadchodzący rok na amerykańskiej giełdzie? Czy zbliżające się obniżki stóp procentowych w USA oznaczają kontynuację hossy i nowe rekordy indeksów? Czy bańka spekulacyjna związana ze sztuczną inteligencją została napompowana na tyle mocno, by w przyszłym roku pęknąć? Między innymi na te pytania odpowiadają analitycy największego polskiego brokera.
Na skróty:
- Analitycy XTB opublikowali swoje prognozy inwestycyjno-gospodarcze na 2024 rok
- Ich zdaniem sam fakt pojawienia się obniżek stóp w USA w przyszłym roku nie musi oznaczać wzrostów na giełdzie
- Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej FXMAG
Prognozy dla amerykańskiej giełdy na 2024
Analitycy XTB opublikowali swój Market Outlook na 2024 rok, w którym prezentują prognozy dla najważniejszych rynków, a także przewidywania dotyczące tła makroekonomicznego i politycznego, w jakim przyjdzie nam inwestować w najbliższych dwunastu miesiącach.
Jeśli chodzi o rynek akcji w Stanach Zjednoczonych, analitycy XTB zwracają uwagę na to, że korelacja pomiędzy stopami zwrotu na Wall Street, a wysokością stóp procentowych ustalanych przez Fed nie jest tak oczywista, jak pozornie mogłoby się wydawać. Powszechne jest bowiem twierdzenie, że obniżki stóp procentowych są korzystne dla rynków akcji i gospodarki, a podwyżki im szkodzą.
Przed nami cykl obniżek stóp procentowych w USA, który najprawdopodobniej rozpocznie się w drugiej połowie 2024 roku. Analiza trzech poprzednich cykli obniżek stóp procentowych przez Fed prowadzi do ciekawego wniosku —
same zmiany poziomu stóp procentowych nie są kluczowe dla rynków akcji i muszą być analizowane w szerszym kontekście. Jeśli chodzi o dwa cykle luzowania pieniężnego w 2001 i 2007 roku, to po rozpoczęciu obniżek stóp notowania indeksu S&P500 nie zanotowały wzrostów, a po dwóch miesiącach od pierwszego cięcia doszło do spadków, których skala w 2001 roku chwilowo przekroczyła nawet -20 proc.
Czytaj również: Mocne KUPUJ dla spółki z GPW! Analitycy podnoszą cenę docelową akcji
W przypadku cyklu obniżek stóp rozpoczynającego się w 2019 roku indeks S&P500 rósł w kolejnych miesiącach. Wg analityków XTB „to przyczyna, dla której stopy zostały ścięte jest kluczowa dla zachowania rynku akcji po obniżkach stóp procentowych.
Obniżki przeprowadzone w 2001 i 2007 roku były odpowiedzią na kryzys, podczas gdy obniżka stóp procentowych przeprowadzona w 2019 roku była reakcją na słabnącą inflację. Dlatego to nie sam Fed, a makroekonomiczne uwarunkowania będą decydujące dla rynku akcji, ponieważ to one będą kształtować ścieżkę zysków”.
Mijający rok upłynął pod znakiem hossy spółek rozwijających i korzystających ze sztucznej inteligencji. Pierwsza fala wzrostów jest już za nami, ale wg analityków XTB nie oznacza to końca rynkowej euforii. W 2024 roku będzie ona zależała jednak przede wszystkim od wzrostu wyników big techów.
„Obecne prognozy zysków na 2024 r. wskazują na dalszy wzrost na rynku sztucznej inteligencji. Oczekuje się, że reprezentatywne firmy odnotują znaczny wzrost przychodów rok do roku, co może położyć podwaliny pod drugą falę optymizmu wobec sztucznej inteligencji. Początkowo, AI było wiązane jedynie zespekulacją, ale wyniki z 2023 r. i szacunki na 2024 r. pokazują duży potencjał w tym sektorze” - czytamy w raporcie XTB.
Czytaj również: Czy warto inwestować w obligacje skarbowe USA? Najlepsze ETF-y na obligacje - które wybrać i jak na nich zarabiać?
Analitycy zwracają uwagę na spółki, które w mijającym roku borykały się z licznymi problemami operacyjnymi, jako przykład podając amerykańskie przedsiębiorstwa Palantir (PLTR) i SoundHound (SOUN). „Po latach strat i "spalania gotówki" Palantir ma za sobą rok, w którym po raz pierwszy w swojej historii osiągnął rentowność. Firma zawarła umowy biznesowe nie tylko z sektorem publicznym, ale przede wszystkim z sektorem prywatnym, w tym z Amazon Web Services, Oracle i Panasonic. Palantir może zatem oczekiwać dwóch pozytywnych katalizatorów: rosnącego popytu z sektora cywilnego oraz rozwoju produktów i usług AI dla agencji obronnych i wywiadowczych, ponieważ geopolityka sprawia, że jego produkty są potrzebne bardziej niż kiedykolwiek. Z drugiej jednak strony, brak opartego na chmurze modelu cyklicznych subskrypcji tworzy swoisty hamulec w przewidywalności oczekiwań zarządu dotyczących przyspieszenia wzrostu przychodów.”
Mniej znana w tym zestawieniu jest spółka SoundHound, rozwijająca technologię rozpoznania mowy i dźwięków w oparciu o AI. Jak piszą analitycy XTB: firma zmagała się z brakiem rentowności, który został zaostrzony przez środowisko wysokich stóp, co oznacza,
że koszty obsługi zadłużenia wzrosły przy ograniczonym dostępie do finansowania zewnętrznego. Oczekuje się jednak, że przyszły rok ma tę sytuację odwrócić, ponieważ oczekuje się pierwszych cięć stóp procentowych. Niższe koszty obsługi długu oraz prognozowany wzrost przychodów mogą zanegować falę spadkową, która w 2023 roku odnotował SoundHound.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję