Poprzednia sesja w skrócie
Czwartkowa sesja była kolejną sesją spokojnego obrotu, bez ogromnych zmian na najważniejszych indeksach. Polskie indeksy akcyjne odnotowały nieznaczne spadki (rzędu -0,5%), przy obrotach znacznie niższych niż w poprzednich tygodniach. W środę Rada Polityki Pieniężnej podjęła decyzję o utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. W efekcie stopa referencyjna w grudniu wynosi 6.75%. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami i nie wpłynęła istotnie na złotego. Zmiany na największych parach walutowych wynoszą ok. pół procenta na korzyść złotego. Po kilku spadkowych sesja amerykańskie giełdy odnotowują wzrosty, szczególnie rośnie Nasdaq, który odrobił już 1%. S&P500 zanotował wzrost o 0,75% i zakończył dzień na poziomie 3 963,51 pkt. Była to pierwsza wzrostowa sesja po pięciu dniach spadków.
To także dopiero druga biała dzienna świeczka w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Wyraźnie lepiej spisał się Nasdaq, który zyskawszy 1,13 % finiszował z wynikiem 11 082 pkt. Dow Jones urósł o 0,55% i na zamknięciu osiągnął wartość 33 781,48 pkt. Na polskim rynku, spółką o największej zmianie wyceny był Getin, który poszybował 50% w górę. Polska giełda pozostaje w trendzie bocznym, nie mogąc określić kierunku, w którym zamierza się wybić. Wig20 od połowy listopada, po osiągnięciu pułapu ok 1750pkt pozostaje na tym poziomie bez większych fluktuacji, nie wskazując dalszego toku zmian. Zdaje się, że inwestorzy wyczekują na tyle silnego wydarzenia makroekonomicznego, które pchnie indeksy, w którąś ze stron.
Oczekiwania co do dzisiejszej sesji
W piątek będziemy mieli do czynienia z publikacjami danych o producenckiej stronie gospodarki w dwóch największych gospodarkach świata – USA i Chinach. Spadek dynamiki inflacji producenckiej w USA, może stanowić krótkoterminowy argument na polepszenie się sytuacji gospodarczej. Może to negatywnie wpłynąć na rynki, które wyczekują gorszych danych, pchających Rezerwę Federalną do zmiany polityki monetarnej.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję