Początek roku na rynkach nie był pozytywny o czym świadczą stopy zwrotu funduszy, gdzie zdecydowana większość głównych kategorii odnotowała spadki. Najmniejsza skala przeceny dotknęła funduszy dłużnych polskich, które średnio straciły 0,08%. Nieco gorzej wypadły rozwiązania z ekspozycją na zagraniczny dług, które odnotowały stopę zwrotu średnio na poziomie -0,68%. Słabe zachowania funduszy rynku długu miały związek ze wzrostami rentowności obligacji skarbowych, głównie w Stanach Zjednoczonych i Niemczech.
Natomiast jeszcze słabiej performowały fundusze akcyjne. Fundusze akcji polskich straciły średnio 1,82%, a fundusze akcji zagranicznych 1,88%. Po mocnych wzrostach w ostatnich miesiącach 2023 r. na rynkach akcji, część inwestorów zdecydowała się na realizację zysków, co obecnie jest obserwowane na głównych benchmarkach. Spadki widoczne były w Polsce, na innych europejskich parkietach, jak i na Wall Street.
Zobacz także: Szansa na wzrost przeszła eurodolarowi (EUR/USD) koło nosa
Fatalny tydzień mają za sobą fundusze surowcowe. Negatywnie na notowania surowców wpłynęły wzrost rentowności obligacji rządowych oraz obserwowane umocnienie dolara amerykańskiego. W efekcie, fundusze z ekspozycją na rynek surowców straciły średnio 4,83%. Najgorzej spośród nich performowały fundusze metali szlachetnych. Cena złota jeszcze pod koniec 2023 r. sięgała ponad 2080 USD, natomiast w minionym tygodniu spadła do ok. 2040 USD.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję