- Co zrobi giełda, jeśli Trump wygra wybory?
- Jak zwycięstwo Kamali Harris wpłynie na rynki akcji?
Wpływ wyborów w USA na giełdy. Analizujemy scenariusze
Z analizy ekspertów z UniCredit wynika, że zwycięstwo Trumpa prawdopodobnie korzystnie wpłynie na amerykańskie akcje, natomiast europejskie rynki akcji i rynki wschodzące (Emerging Markets: w tym Polska) mogą ucierpieć z powodu taryf i polityki handlowej. W przypadku wygranej Kamali Harris, podwyżki podatków dla firm mogą jednorazowo negatywnie wpłynąć na amerykańską giełdę.
Zwycięstwo Trumpa powinno być dobre dla akcji amerykańskich, podczas gdy akcje europejskie prawdopodobnie będą preferować prezydenturę Harris - czytamy.
Jeśli pani Harris zostanie następną prezydent USA, nie spodziewamy się, aby miało to znaczący wpływ na stosunki handlowe USA-UE, a zatem również na akcje europejskie - podkreślają analitycy.
Do tej pory Trump wyraźnie zaznaczył, że skoncentruje się na obniżeniu podatków oraz wprowadzeniu nowych taryf. Omawiane są także kwestie związane deregulacją gospodarki. Takie działania powinny wspierać amerykańską gospodarkę i zyski korporacyjne, co z kolei wpłynie pozytywnie na amerykańskie rynki akcji.
Oznacza to, że branże, które zazwyczaj korzystają z deregulacji, takie jak przemysł paliw kopalnych i sektor finansowy, mogą odczuć pozytywny wpływ na ceny swoich akcji. Uważamy również, że polityka pana Trumpa powinna prowadzić do wyższej inflacji, a akcje prawdopodobnie będą stanowić zabezpieczenie - twierdzą specjaliści z UniCredit.
Natomiast Kamala Harris planuje ostro podnieść stawkę podatku od osób prawnych (o czym więcej pisaliśmy tutaj: Harris chce ostro podnieść podatki, a Trump zdymisjonować Powella. Jak widzą gospodarkę USA?).
Na pierwszy rzut oka miałoby to negatywny wpływ na zyski przedsiębiorstw, ale byłby to w dużej mierze jednorazowy efekt, który prawdopodobnie doprowadziłby do korekty poprzez niższe wyceny i prawdopodobnie nie zmieniłby podstawowego długoterminowego trendu na giełdzie.
Zobacz także: Wygrana Trumpa w wyborach może negatywnie wpłynąć na resztę świata
Republikanie vs Demokraci: jak szybko rosła giełda
Analizując dane historyczne, można zauważyć, że amerykańskie rynki akcji bardziej korzystały z rządów Demokratów. Średni roczny zwrot w latach 1926-2023 wyniósł 9,3% pod rządami prezydenta z ramienia Republikanów oraz aż 14,8% pod rządami Demokraty.
Jednakże - jak pokazuje tabela poniższa tabela - zjednoczone rządy historycznie prowadziły do podobnych wyników na giełdzie. Różnice występowały jedynie w przypadku rządów podzielonych, gdzie średnio większe zyski notowano pod rządami Demokratów. Zjednoczony rząd oznacza, że prezydentura, Izba Reprezentantów i Senat są kontrolowane przez jedną partię. Z kolei podzielony rząd występuje, gdy przynajmniej jedna z gałęzi Kongresu lub prezydentura jest kontrolowana przez inną partię.
Tabela 1: Wyniki S&P 500 pod rządami prezydentów demokratycznych i republikańskich od 1926 roku
|
Liczba lat |
Średni roczny zwrot S&P 500 |
Zjednoczony rząd republikański |
13 |
14.5% |
Zjednoczony rząd demokratyczny |
36 |
14.0% |
Podzielony rząd z republikańskim prezydentem |
34 |
7.3% |
Podzielony rząd z demokratycznym prezydentem |
15 |
16.1% |
Źródło: Opracowanie FXMAG na podstawie UniCredit Group Investment Strategy.
Zobacz także: Trump zwiększy dług publiczny USA dwukrotnie bardziej niż Harris
Giełda a wybory prezydenckie w USA
Jednocześnie eksperci z UniCredit podkreślają, aby nie przypisywać wyborom w USA zbyt dużego znaczenia. Uważają, że ich wynik wpłynie na giełdy tylko przez ograniczony czas. “Długoterminowe otoczenie giełdowe będzie determinowane przez rozwój gospodarczy, który powinien pozostać wspierający z dzisiejszego punktu widzenia”.
Amerykańskie rynki akcji prawdopodobnie odczują skromny pozytywny impuls ze strony administracji kierowanej przez Trumpa. Jednak mało prawdopodobne jest, aby różne polityki podatkowe kandydatów na prezydenta miały trwały negatywny lub pozytywny wpływ na te rynki.
Zobacz także: Jeśli myślisz, że Trump wygra wybory, to lepiej kupuj dolary, mówią eksperci
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
24 dni temu
Panie Mateuszu, proszę nie straszyć tu spadkami!