Akcje banków na GPW krwawią po decyzji RPP. Kurs polskiego złotego (PLN) runął

Na wrześniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe miały zostać obniżone, zgodnie z wcześniejszymi sygnałami od poszczególnych członków Rady, jak i samego prezesa Glapińskiego. Nawet najbardziej skrajne scenariusze nie zakładały jednak cięcia stóp o 75 punktów bazowych, co nie tylko gwałtownie osłabiło polskiego złotego, ale również doprowadziło do kilkuprocentowych spadków akcji banków notowanych na GPW.
Niespodziewanie gołębia decyzja Rady Polityki Pieniężnej została bardzo gwałtownie odebrana przez rynek. Szczególnie mocno odczuły to spółki z sektora bankowego notowane na warszawskiej giełdzie - tuż po publikacji decyzji RPP indeks WIG-BANKI zaczął gwałtownie tracić, osiągając minima ok. 15:45, na poziomie poniżej 7480 pkt., co oznaczało spadek o niemal 7%. Godzinę po decyzji RPP indeks sektora bankowego wciąż znajduje się na ponad 4,5% minusie, oscylując wokół poziomu 7665 pkt.
Największe spadki spośród spółek bankowych notuje Alior Bank, którego akcje tracą ponad 8%, spadając poniżej poziomu 50 PLN. W szczytowym momencie wyprzedaży akcje Aliora traciły na dzisiejszej sesji ponad 10%.
Mocno tracą również akcje Banku Pekao, które tanieją o 6,5%, spadając poniżej poziomu 100 PLN. Największy polski bank
Jedyną spółką z indeksu WIG-BANKI, której akcje po niespodziewanej decyzji RPP nie znalazły się na minusie jest na dzisiejszej sesji
Spadki nie ominęły również warszawskiego indeksu blue-chipów, który w dużej mierze składa się właśnie z akcji banków. Notowania WIG20 na środowej sesji tracą ponad 2,5%, spadając do poziomu 1955 pkt. (Minima sesji na 1942,27 pkt.), zaś sam indeks osiągnął najniższy poziom od początku czerwca.
Reakcja spółek z sektora bankowego na mocno nieoczekiwaną decyzję Rady Polityki Pieniężnej jest porównywalna do tej po przedstawieniu opinii rzecznika Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w sprawie kredytów frankowych.
Mocniejsze od oczekiwań (trzykrotnie) cięcia stóp są niekorzystne dla banków, ponieważ będą miały negatywny wpływ na ich wynik odsetkowy, osiągany z portfela udzielanych kredytów.
Bardzo nerwowo zareagował rynek walutowy - kurs polskiego złotego mocno się osłabił, co jest zrozumiałą reakcją na większą od oczekiwań obniżkę stóp procentowych. Kurs
W komunikacie po posiedzeniu RPP można przeczytać m.in., że NBP będzie nadal podejmował wszelkie niezbędne działania dla zapewnienia stabilności makroekonomicznej i finansowej, w tym przede wszystkim dla powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP w średnim okresie. NBP może stosować interwencje na rynku walutowym. (…)
Wg RPP, napływające w ostatnim czasie dane wskazują na mniejszą od wcześniejszych oczekiwań presję popytową, co będzie oddziaływać w kierunku szybszego powrotu inflacji do celu inflacyjnego NBP. W komunikacie można przeczytać również, że: biorąc pod uwagę te uwarunkowania - a także opóźnienia, z jakimi decyzje w zakresie polityki pieniężnej wpływają na gospodarkę - Rada dokonała dostosowania stóp procentowych NBP, które będzie sprzyjać realizacji celu inflacyjnego NBP w średnim okresie.
#NBP #RPP #StopyProcentowehttps://t.co/pwDaZGSYLT pic.twitter.com/8L54uKaluj
— Daniel Kostecki,CAI(@Dan_Kostecki) September 6, 2023CARLSON INVESTMENTS SEDywidendy3.9802-10.55 %1 dzień-4.78 %1 tydzień0.51 %1 miesiąc-4.44 %6 miesięcy-18.77 %
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję