- Klienci nie mają dostępu do środków w SVB, ponieważ Fed i US Treasury wkroczyły do akcji. Inwestorzy obawiają się, że kryzys SVB przerodzi się w kryzys bankowy.
- Dolar amerykański znacząco spada z powodu upadku SVB i w związku z wątpliwymi podwyżkami stóp procentowych.
- Dane o zatrudnieniu w USA pokazują silny sektor zatrudnienia i prężną gospodarkę.
Co kryzys SVB oznacza dla dolara amerykańskiego i kryptowalut?
Pojawiły się najnowsze dane NFP, ale wszyscy inwestorzy skupiają się dziś rano na amerykańskim sektorze bankowym. Upadek SVB, szesnastego największego banku w USA, spowodował niepokój na rynkach amerykańskich i globalnych. Dolina Krzemowa jest centrum technologicznym USA i odpowiada za ⅓ amerykańskiego kapitału wysokiego ryzyka.
SVB w zeszłym tygodniu dążył do pozyskania kapitału, wyrażając jednocześnie pewne obawy co do swoich wyników i skutków wzrostu stóp procentowych. Wywołało to niepewność, a wielu szukało możliwości wycofania depozytów. Jednak w piątek nie udało się już uzyskać dostępu do środków.
Prawdziwym sygnałem ulgi dla klientów jest fakt, że Rezerwa Federalna, a także Ministerstwo Skarbu USA ogłosiły, że wszystkie depozyty będą gwarantowane. Wells Fargo wyszło naprzeciw doradzając, że najwyraźniej zabrakło dywersyfikacji funduszy, co doprowadziło do upadku banku.
Zobacz także: Bank Doliny Krzemowej ma wielkie kłopoty! Panika na akcjach amerykańskich banków!
Jak więc SVB wpływa na aktywa handlowe?
EUR/USD - Wyższe podwyżki stóp pod znakiem zapytania?
Inwestorzy widzą wyraźną współzależność pomiędzy rozwojem sytuacji SVB a dolarem amerykańskim. Po pierwsze, inwestorzy zastanawiają się czy Rezerwa Federalna będzie nadal podnosić stopy procentowe do poziomu 6%. Główny ekonomista Goldman Sachs, Jan Hatzius, informuje, że bank nie wierzy już w to, iż Fed podniesie stopy procentowe przy następnej decyzji FOMC. Jeśli Fed rzeczywiście przyjmie bardziej gołębie stanowisko, może to negatywnie wpłynąć na dolara amerykańskiego. Nie można być jednak tego pewnym, dopóki nie otrzymamy potwierdzenia ze strony Fed.
Rozwój SVB jest także związany z rynkiem amerykańskim, a na Europę ma mniej więcej zerową ekspozycję. Również w tym przypadku uznaje się to za negatywne dla dolara.
Kurs walutowy podczas dzisiejszej porannej sesji azjatyckiej nadal przesuwa się na niekorzyść dolara. EUR/USD przez 4 kolejne dni zwiększał swoją wartość i obecnie notowany jest na prawie 4-tygodniowym maksimum. Spadek wartości dolara amerykańskiego w dużej mierze napędza ruch cenowy. US Dollar Index spadł o 0,60% podczas dzisiejszej porannej sesji handlowej.
Jeśli chodzi o analizę techniczną, wskaźniki i akcja cenowa sygnalizują trend wzrostowy i cofnięcie. EUR/USD otworzył się na byczej luce cenowej mierzącej 0,39%, a cena przecięła nowy szczyt.
Obecnie cena porusza się w obrębie górnej wstęgi Bollingera i powyżej chmury Ichimoku, co wskazuje na trend wzrostowy. Jednakże cena utworzyła dygresję na oscylatorze stochastycznym w 15-minutowej ramie czasowej, dlatego może utworzyć się cofnięcie. Obecnie poziomy zmienności prawdopodobnie pozostaną wysokie, a traderzy będą monitorować kierunek ceny.
EUR/USD 1-Hour Chart on March 13th
Większość ekonomistów sugeruje, że Rezerwa Federalna liczy na niski odczyt CPI jutro po południu. Jeśli zapowiedź CPI będzie niższa niż 0,4%, Fed może nie zdecydować się na podwyżkę o 0,50%. Z kolei mniej jastrzębi Fed wynika jedynie z ryzyka dla sektora bankowego. Piątkowe dane o zatrudnieniu nadal wskazują na silny sektor zatrudnienia. Liczba NFP pozostała wysoka, odczytując 311 tysięcy, a stopa bezrobocia została potwierdzona na poziomie 3,6%.
Czytaj także: Kolejny amerykański bank przestaje istnieć - upadek może pogrążyć sektor bankowy i Dolinę Krzemową
Bitcoin - Inwestorzy rozważają kryptowaluty jako alternatywę
Inwestorzy w trakcie weekendu wyraźnie badali alternatywy dla dolara amerykańskiego i akcji. Na pewno mocno skupowano amerykańskie obligacje, a nawet inwestowano w złoto. Złoto wzrosło o 3% od piątkowego otwarcia rynku.
Rynek kryptowalut jednak również się wzbijał, mimo że jest on silnie skorelowany z sentymentem do ryzyka na rynku. Bitcoin i kryptowaluty, ogólnie rzecz biorąc, są łatwą alternatywą dla Dolara i wspięły się dziś o 4%.
Całkowita kapitalizacja rynku kryptowalut wzrosła o ponad 7% w ciągu ostatnich 24 godzin, a udział Bitcoina w rynku wzniósł się do 42,26%.
Czytaj także: Srebro po 500 USD, złoto po 5000 USD, a Bitcoin po 500 000 USD, oznajmia znany i kontrowersyjny publicysta/biznesmen
Bitcoin/USD 1-Hour Chart on March 13th
Ropa naftowa w dół, ale analitycy nadal trzymają się zakresu cenowego
Ropa naftowa również odnotowuje wyższy poziom zmienności i w ciągu ostatnich 2 godzin spadła o 1,20%. Głównym zmartwieniem dla eksporterów ropy i firm jest to, czy gospodarka jest teraz w większym stopniu zagrożona recesją. Większość analityków nadal uważa, że cena aktywów prawdopodobnie pozostanie w przedziale cenowym 10 dolarów, chyba że kryzys SVB przerodzi się w kryzys bankowy.
Choć inwestorzy powinni zauważyć, że pewne pozytywne czynniki również wpływają na cenę ropy naftowej - rynek pracy w USA jest nadal niezwykle silny, a mniej jastrzębi Fed jest jak wiadomo pozytywny dla ropy. Inwestorzy powinni również zauważyć, że analitycy spodziewają się większej zmienności podczas jutrzejszej publikacji CPI dla wszystkich aktywów, w tym ropy.
Czytaj także: Ropa naftowa, czyli coś co zdziwiło mnie najbardziej, zaraz po bitcoinie
Crude Oil 1-Hour Chart on March 13th
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję