Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ostatnie dni z szansą na dywidendę 5 spółek

|
selectedselectedselected
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W tym tygodniu inwestorzy rynku walutowego mają ostatnią szansę, by załapać się na dywidendę 5 spółek. Wśród nich znajdują się m.in. Energa i Dębica. Sprawdźmy jak atrakcyjne dywidendy oferują wspomniane firmy i które z nich mogą być atrakcyjną inwestycją dla inwestorów długoterminowych.

 

5 spółek z GPW

Ostatnie notowania z prawem do dywidendy (w nawiasie dzień wypłaty dywidendy):

  • Industrial Milk Company – 15 września (27 września)
  • Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne – 18 września (5 października)
  • Mangata Holding – 18 września (27 września)
  • Firma Oponiarska Dębica – 19 września (19 grudnia)
  • Energa – 21 września (9 października)

Biorąc pod uwagę stopę dywidendy (liczoną w stosunku do ceny zamknięcia piątkowej sesji) należy wyróżnić dwie spółki: Mangata Holding (w przypadku której Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy zatwierdziło wypłatę dywidendy dopiero w miniony wtorek) i Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne. Stopa dywidendy dla pierwszej z nich to 5,36%, a dla drugiej 4,44%. Należy jednak odnotować, że w przypadku Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne 17 z 35 groszy dywidendy za 2016 rok zostało już wypłacone 30 marca 2016 roku. Gdyby całość dywidendy była wypłacona 5 października, to wspomniana wyżej stopa dywidendy wyniosłaby niespełna 9%.

 

Stopa dywidendy

Reklama

spółki dywidendowespółki dywidendowe

 

Historia dywidend

Analizując historię dywidend należy wyróżnić Dębicę, która dzieli się zyskiem z akcjonariuszami systematycznie już od ponad 15 lat. Minusem jest tutaj fakt, że od 3 lat wartość dywidendy na jedną akcję spada (za rok 2013 było to 4,18 PLN), choć wcześniej przed trzy lata rosła. Obecna dywidenda jest najniższa od tej za 2008 rok (1,60 PLN). Wchodząca w skład indeksu WIG20 Energa wypłaca dywidendę regularnie tylko od 2013 roku. W ostatnich dwóch latach zysk przeznaczony do podziału na akcjonariuszy znacząco spadał – prawie 600 mln PLN za 2014 rok, ponad 200 mln PLN za 2013 rok i niespełna 80 mln PLN za 2016 rok. W rezultacie wartość dywidendy przypadająca na jedną akcję spadła z 1,44 PLN (za 2014 rok) do 0,19 PLN (za 2016 rok).

Choć Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne wypłaca dywidendę mniej regularnie niż Energa (od wypłaty zysku za 2008 rok spółka nie dzieliła się zyskiem za 2010,2013 i 2014 rok), to atrakcyjną spółką do inwestycji czyni ją fakt rosnącej wielkości dywidend. Od dywidendy za 2008 rok tylko w przypadku tej za 2015 rok wartość dywidendy przypadającej na jedną akcję nie wzrosła (spadła wtedy do 0,2 PLN w porównaniu z dywidendą za 2012 rok (0,25 PLN)).

W przypadku dwóch pozostałych spółek - Mangata Holding i Industrial Milk Company – historia dywidend nie jest już tak długa. Pierwsza z nich wypłaca dywidendę po raz drugi w swojej historii. Pierwszą wypłaciła za 2011 rok. Obecna jest ponad 5-krotnie wyższa. Druga spółka wypłaca dywidendę po raz pierwszy, przy czym nie jest to dywidenda za rok 2016, a zaliczka za rok 2017.

 

Rekomendacje domów maklerskich

Reklama

Określając atrakcyjność inwestowania w powyższe spółki w długim terminie możemy wspomóc się rekomendacjami domów maklerskich. Spośród pięciu spółek, na których dywidendy możemy zapisać się w tym tygodniu, aktualne rekomendacje dostępne są dla dwóch: Energa i Mangata Holding.

Nastawienie domów maklerskich do spółki Energa można określić jako neutralne:

  • UBS – Neutralnie/Trzymaj, z ceną docelową 14,50 PLN (rekomendacja z 15 września)
  • Ipopema Securities – Kupuj, z ceną docelową 15,78 PLN (rekomendacja z 1 września)
  • DM mBank – Trzymaj, z ceną docelową 13,50 PLN (rekomendacja z 1 września)
  • DM PKO BP – Trzmaj, z ceną docelową 13,90 PLN (rekomendacja z 8 sierpnia)

Lepiej wygląda sprawa w przypadku spółki Mangata Holding, przy czym w tym przypadku dysponujemy tylko jedną rekomendacja:

  • DM BZ WBK – Kupuj, z ceną docelową 140,0 PLN (rekomendacja z 5 lipca)

Jak widać, analitycy domów maklerskich stawiają na to, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy może być trudno zarobić na samym wzroście wartości akcji Energii. To, przy malejącej w ostatnich latach wartości dywidendy czyni inwestycję w akcje spółki  mniej atrakcyjną. Lepiej wygląda sprawa z Mangata Holding, która obok wysokiej stopy dywidendy ma duży potencjał do wzrostów – przy cenie z piątkowego zamknięcia (97,00 PLN), osiągnięcie ceny docelowej wyznaczonej przez analityków DM BZ WBK, dałoby 44,33% zysku z samego wzrostu ceny akcji. Łącznie daje nam to prawie 50% zysku w perspektywie mniejszej niż rok (gdyż analiza z 12-miesięczną perspektywą sporządzona została w lipcu).

 

Podsumowanie analizy

Spośród analizowanych spółek z pewnością należy wyróżnić trzy: Mangata Holding, Firma Oponiarska Dębica i Unima 2000 Systemy Teleinformatyczne. Pierwszą ze względu na znaczący potencjał do zysku z inwestycji w jej akcje. Drugą ze względu na bardzo długą historię dywidend. Natomiast w przypadku trzeciej znaczącym plusem jest rosnąca wartość dywidendy na jedną akcję.

Reklama

 

Inwestowanie w spółki dywidendowe jest domeną inwestorów długoterminowych. Dowiedz się jakie są zalety takiego modelu inwestycyjnego i dla kogo jest on odpowiedni, czytając artykuł Kto powinien inwestować w spółki dywidendowe?

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Jakub Wilk

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.


Reklama
Reklama