Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Obniżki stóp procentowych w USA: Fed zdecyduje się tylko na jedno cięcie?

|
selectedselectedselected

Federalny Komitet Otwartego Rynku (FOMC) jednomyślnie pozostawił stopy procentowe w USA na niezmienionym poziomie 5,25-5,50% na posiedzeniu w środę 12 czerwca. W tym świetle uwaga rynku skupiona była przede wszystkim na zmianach w przygotowywanych co kwartał przez członków Komitetu projekcjach.

Alert rynkowy - Fed: Tylko jedna obniżka w tym roku?
depositphotos
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Obecnie w FOMC „konsensus” zakłada jedną obniżkę stóp procentowych do końca bieżącego roku (w marcu Komitet zakładał trzy takie ruchy), choć w składającym się z 19 osób gremium nie brakuje głosów optujących za brakiem zmian w poziomie stóp procentowych (4 członków) lub ich głębszym cięciem (8 członków).

Analitycy BNP Paribas Markets 360 podtrzymują dotychczasową prognozę zakładającą, że Fed obniży stopy procentowe tylko raz w tym roku i będzie to miało miejsce na grudniowym posiedzeniu.

 

Zobacz także: Niespodzianka inflacyjna z USA zaskoczyła rynki. Co dalej z dolarem (USD)?

 

Preludium do środowego posiedzenia FOMC były opublikowane wcześniej tego samego dnia dane o majowej inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Niższa od oczekiwań dynamika cen (przed miesiącem ceny dóbr i usług konsumenckich nie zmieniły się w porównaniu do kwietnia, a w przypadku kategorii bazowych – z wyłączeniem energii, paliw i żywności - ich wzrost wyniósł zaledwie +0,2% m/m) zbudowała oczekiwania, że przekaz płynący ze strony Fedu w czerwcu może być stosunkowo „gołębi”.

Mimo spadku presji cenowej w maju br. członkowie FOMC byli jednak dość wstrzemięźliwi, jeśli chodzi o ocenę przestrzeni do złagodzenia polityki pieniężnej, na co wskazywała mediana ich projekcji zakładająca jedynie jedną obniżkę stop procentowych przed końcem bieżącego roku. Co ważne, w trakcie swojej konferencji Prezes Fed Jerome Powell zaznaczył, że projekcje Komitetu zostały przygotowane z uwzględnieniem publikowanych tego samego dnia danych o inflacji.

 

Ostrożne spojrzenie amerykańskich władz monetarnych, na przyszłe zmiany w polityce pieniężnej, wydaje się odzwierciedlać brak wystarczającego przekonania, iż tempo wzrostu cen w USA faktycznie znajduje się już w pełni pod kontrolą. Sugeruje to także rewizja w górę prognoz dotyczących inflacji bazowej w tym i przyszłym roku. Z drugiej strony, w opublikowanym po decyzji komunikacie członkowie FOMC zaznaczyli, że „w ostatnich miesiącach widać było nieznaczny dalszy progres” w walce z inflacją, co nieco „zmiękczyło” wydźwięk tej rewizji.

Mniejsze oczekiwania członków FOMC, co do skali obniżek stóp procentowych, w tym roku zostały natomiast „zmiękczone” przez przewidywanie czterech (a nie trzech jak dotychczas) cięć stóp w roku przyszłym. W efekcie wydaje się, że obecne nastawienie Fedu można by określić jako „spokojna obserwacja” choć wydaje się, że jeśli pojawi się „okazja” aby obniżyć stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych to większość członków FOMC poprze taki wniosek.

Obecna wycena rynkowa przypisuje około 60%-owe prawdopodobieństwo obniżce stóp procentowych o 25pb we wrześniu i około 95%- owe takiej decyzji w listopadzie. Do grudnia początek łagodzenia polityki pieniężnej w USA wydaje się przesądzony, a rynek nie wyklucza, ze do końca roku Fed zdąży obniżyć stopy procentowe dwukrotnie (około 50% prawdopodobieństwo).

 

obnizki stop procentowych w usa fed zdecyduje sie tylko na jedno ciecie grafika numer 1obnizki stop procentowych w usa fed zdecyduje sie tylko na jedno ciecie grafika numer 1

 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


Reklama
Reklama