Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Nvidia znów determinuje kierunki kursów spółek technologicznych

|
selectedselectedselected

Po wczorajszych wzrostach na rynkach europejskich powróciły korekcyjne nastroje. Główne indeksy krajów Starego Kontynentu tracą z niemieckim DAXem na czele (ok. -1%). Na francuskim CAC40 dalej widać obawy związane z wyborami (-0,8%), a IT40 traci dziś ok -0,5%. Pozytywnym akcentem na mapie Europy wyróżnia się polski WIG20, który dziś zyskuje ok. 0,2%. 

Komentarz giełdowy: Nvidia znów determinuje kierunki kursów spółek technologicznych
pexels.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Na europejskim rynku negatywnie wyróżnił się Airbus, którego akcje notują dziś przeceny o ponad 10%. Spółka obniżyła swoje oczekiwania odnośnie wyników za 2024 r., przewidując niższy wynik operacyjny oraz mniejszą liczbę dostarczonych samolotów. Prognozy Airbusa uderzył nie tylko w wycenę samej spółki, ale także pociągnęły za sobą notowania spółek z sektora produkcji części do samolotów. Spirit Aerosystems traci dziś ponad 6%, a MTU Aero Engines spada dziś o ponad 4%. 

 

Na amerykańskim rynku inwestorzy mogą dziś lekko odetchnąć po przerwaniu spadków na notowaniach Nvidii. Spółka po raz kolejny zepchnęła ruchami cen swoich akcji notowania sektora technologicznego, co pokazuje utrzymującą się dużą zależność rynku od notowań tej jednej spółki. Inwestorzy dalej mocno zwracają uwagę na sentyment wokół producenta mikroprocesorów, który niejako stanowi wskaźnik nastawienia do sektora AI. Przy rekordowych w ujęciu ostatniej dekady poziomach koncentracji amerykańskiego zależność całego sektora od jednej spółki jest jeszcze mocniej widoczna. Odbicie na akcjach Nvidii wspomaga dziś wzrost TSMC, czy akcji Della. 

 

Reklama

Uwagę inwestorów może także wzbudzić oświadczenie spółki Oracle, której ostatnie wyniki finansowe wypchnęły notowania powyżej historycznych szczytów. Oracle nawiązało do potencjalnego zakazania Tik Toka w USA, o którym w mediach mowa już od kwietnia. Administracja Bidena postawiła ByteDance ultimatum o sprzedaży platformy, jeżeli ta ma być dostępna na terenie USA. Oracle dostarcza usługi chmurowe właścicielowi Tik Toka i jeżeli aplikacja faktycznie zostanie zabroniona na terenie Stanów, spółka będzie mierzyła się ze spadkiem wyników. Ciężko jest stwierdzić, jaki dokładnie duże przychody dla Oracle generuje współpraca z ByteDance, jednak szacunkowo mogą one nawet wynosić do 800 mln $. Strata takiego klienta stanowiłaby mocny cios dla wyników spółki w kolejnych kwartałach.

 

Zobacz także: Sygnał alarmowy na największych amerykańskich spółkach

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Tymoteusz Turski

Tymoteusz Turski

Analityk Rynku Akcji XTB


Reklama
Reklama