- Dlaczego rekord jest wyjątkowy?
- Jak dużo transakcji ETF zawarto na GPW?
- Co jest przyczyną takiego wzrostu?
Jest rekord na GPW! Rekordowe zainteresowanie ETF-ami
Łączna wartość obrotu funduszami ETF na GPW w sierpniu wyniosła 167 mln PLN. Jest to największa wartość kiedykolwiek odnotowana w historii polskiego rynku akcji. To więcej niż nawet w tak burzliwym okresie, jak pierwszy miesiąc pandemii COVID.
Wówczas, w marcu 2020 roku na giełdzie działo się niezwykle dużo. Zmienność była wyjątkowo wysoka. Giełdy notowały gwałtowne przeceny, ale również i nagłe wzrosty. W marcu 2020 obroty funduszami ETF wyniosły 145,6 mln PLN. Były jednak mniejsze niż w zeszłym miesiącu.
W sierpniu 2024 roku również odnotowana wysoką zmienność, choć nie tak dużą jak przed czterema laty. Na początku miesiąca głośne były niepokoje o recesję w USA. Miejsce miały gwałtowne przeceny najważniejszych indeksów globu.
“Najwyższe obroty odnotowano 5 sierpnia (34,2 mln zł), ponadto jeszcze pięciokrotnie przekroczyły one 10 mln zł (2, 6, 8, 12 i 16 sierpnia)” - czytamy we wpisie Tomasza Miziołka, twórcy portalu etf.com.pl, na platformie LinkedIn.
W sierpniu padł również rekord liczby zawartych transakcji z wykorzystaniem funduszy ETF. Jak podał Tomasz Miziołek, było to 26,2 tys. transakcji.
Poprzedni rekord miał miejsce w marcu 2020 roku, był on jednak mniejszy o blisko 2 tys. Zatem, nowy rekordowy miesiąc jest okresem o liczbie transakcji o ponad 8% większej.
Spoglądając na poszczególne dni, najwięcej transakcji zawarto 5 sierpnia i było to 5136 sztuk. Dniami podwyższonej aktywności były również 6 sierpnia, gdy było to 2610 oraz 2 sierpnia z 1944.
Czytaj także: Znana polityk zarobiła 40 mln PLN na giełdzie tylko w jeden tydzień
Rynek ETF w Polsce konsekwentnie zwiększa się
Fundusz ETF jest to rodzaj inwestycji, który pozwala na zakup udziałów w koszyku aktywów, np. akcji lub obligacji, w podobny sposób jak kupno walorów na giełdzie. ETF-y są notowane na giełdzie, a to pozwala na wygodny ich handel w godzinach otwarcia rynku.
ETF-y to ważna część giełd zagranicznych, ale również rosnący segment giełdy w Polsce. Pozwalają one inwestorom na łatwy dostęp do zagranicznych rynków, a także w zainwestowanie w wiele firm jednocześnie kupując tylko jeden instrument.
Ich przewagą nad klasycznymi funduszami inwestycyjnymi jest to, że koszty zarządzania są zwykle bardzo niskie, a handel bardzo wygodny. Można je bowiem nabywać lub sprzedawać każdego dnia, gdy rynek jest czynny.
Obecnie, na giełdzie w Warszawie notowanych jest już 11 fundusz ETF, a także jeden produkt ETC, wynika z danych GPW.
Są wśród nich fundusze ETF oparte o polskie indeksy, jak np. WIG20TR czy mWIG40TR, ale także zagraniczne (S&P 500, DAX). W ofercie jest również lewarowany na WIG20 czy służący do gry na spadki tego indeksu.
Zobacz również: Hossa wisi na włosku? Krytyczny poziom został już osiągnięty
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję