Inwestorzy grający na spadek spółki Tesla zarobili miliardy. Majątek Elona Muska stopniał w 12 miesięcy o 100 mld dolarów!

Majątek Elona Muska stopniał w tym roku o 100 mld USD. Głównie przez to, że kurs Tesli spadł o ponad 50%, na czym zarabiają tzw. short-sellerzy.
Według S3 Partners, firmy analitycznej z Wall Street, inwestorzy grający na spadek akcji spółki Tesla zarobili w 2022 roku już 11,6 mld USD przy 19,6 mld USD zainwestowanych w „krótkie” pozycje. Nieprzychylni Elonowi Muskowi przeżywają wreszcie chwile triumfu.
$TSLA short interest is $11.96B
— Ihor Dusaniwsky (@ihors3) November 23, 2022
70.42M shares shorted
2.65 % SI% of Float
2.58 % S3 SI% Float
0.30 % fee
Shares shorted down -2M shs, worth $385M, -3.12 %, over the last week.
Shorts up +$11.59B in 2022 mark-to-market profits;
including -$636M on today's +5.05 % move. pic.twitter.com/m0TOxfAwLJ
Co ciekawe, Elon Musk sprzedaje swoje własne akcje Tesli. Obiecywał publicznie, że skończył ze sprzedażą w sierpniu 2022, ale nadal to robi. Jego majątek stopniał o 100 mld USD od listopada 2021, do 171 mld USD. W tym roku kurs akcji spółki Tesla poszedł w dół już o -51%.
Źródło: TradingView
Spółka straciła mocno na wycenie nie tylko z powodu odwrotu kapitału od sektora technologicznego w obliczu podwyżek stóp, ale również przez to, że została oskarżona o kłamstwo co do funkcji self-driving. Oferowane przez nie funkcje Autopilot i Full Self-Driving (FSD) zostały uznane za zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, a nie w pełni autonomiczne systemy do jazdy. Poza tym, National Highway Traffic and Safety Administration prowadzi dochodzenie w sprawie wypadków z udziałem aut Tesla które jechały właśnie korzystając z autopilota i FSD.
Jest to inwestor specjalizujący się właśnie w zarabianiu na spadkach kursów spółek giełdowych. Kilka miesięcy temu mówił, że spółka Muska przypomina mu Cisco z lat 1999-2000, bo wtedy inwestorzy grali pod wielki rozwój tej firmy w wielu segmentach, ale do dziś nie spełniła ona tych oczekiwań. I podobnie jest z Teslą – jest ona wyceniana na wielokrotność rocznych przychodów, bo inwestorzy mają wizję, że firma Muska odegra wielką rolę w „zielonej rewolucji” i odniesie globalny sukces, dzięki charyzmatycznemu liderowi, ale niekoniecznie tak musi się stać, wskazuje Chanos.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Warto zwrócić uwagę, jak bardzo stopniał w tym roku majątek Elona Muska. Co prawda SpaceX poczyniło znaczne postępy w rozwoju swojej rakiety Starship, to jednak gros jego wartości to akcje Tesli (Musk ma 15% udziału), które spadły o połowę. Według Bloomberg Billionaires Index, majątek Muska spadł w tym roku o ponad 100 mld USD, do 171 mld USD, co jest największym nominalnie spadkiem w historii rankingu.
W szczytowym momencie, 12 miesięcy temu Musk był wart około 340 mld USD. Nadal jest najbogatszy na świecie, ale inni miliarderzy odrobili w tym roku różnicę w rankingu do twórcy Tesli.
Źródło: Bloomberg
W poprzednich latach Muskowi udawało się przekonać pracowników oraz inwestorów, że jest nie tylko kompetentnym managerem, ale że jest też geniuszem i wizjonerem. Teraz jednak coraz bardziej ten wizerunek się sypie. Przejęcie Twittera pogłębiło chaos, bo rynek interpretuje sprzedaż akcji Tesli jako pozyskiwanie środków na poprawę sytuacji firmy z branży mediów społecznościowych. Inwestorzy martwili się dodatkowo o operacje Tesli w Chinach, które musiały zmagać się z surową polityką zero-COVID.
Jak długo jeszcze Elon Musk utrzyma się na pozycji najbogatszej osoby na świecie?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję