Za Oceanem kluczowe indeksy ponownie poprawiły historyczne szczyty notowań, jednak wczoraj mocniej zyskały spółki z tradycyjnych sektorów, takie jak Coca-Cola (+4,2%). Część technologicznych gigantów znalazła się na nowych historycznych maksimach (Alphabet, Amazon, Microsoft), ale spółki takie jak Apple czy Tesla znalazły się w odwrocie – notowaniom tej drugiej spółki nie pomagają informacje podane przez fundusz Bailie Gifford (jeden z głównych akcjonariuszy Tesli), który zmniejszył udział w spółce poniżej progu 5%, gdy wcześniej posiadał 6,32% akcji.
Dane makroekonomiczne płynące z amerykańskiego rynku nie są jednoznaczne, co prawda oczekiwania analityków przebiły zamówienia w przemyśle w lipcu (wzrost o 6,4% m/m wobec szacunku 6% m/m) oraz zamówienia na dobra trwałe w lipcu (wzrost o 11,4% m/m wobec konsensusu 11,2% m/m), ale raport ADP mocno rozczarował, gdyż wskazał na 428 tys. nowych miejsc pracy w sierpniu, a spodziewano się wzrostu o 950 tys.
Główne krajowe indeksy zakończyły sesję powyżej kursów zamknięcia z dnia poprzedniego, jednak zachowanie zwłaszcza indeksu WIG20 jest wyjątkowo słabe w kontekście systematycznie rosnącego rynku za Oceanem. Pomimo sprzyjającego globalnego tła indeks blue chipów oscyluje w granicach poziomu 1800 pkt., co nie napawa optymizmem, dlatego że jeżeli na globalnym rynku nastąpi korekta to z wysokim prawdopodobieństwem krajowy parkiet nie oprze się spadkom, a na panującym „byczym” nastroju obecnie nie korzystamy. Kluczowe spółki znajdują się w konsolidacji od 3 miesięcy, podczas gdy dla przykładu S&P 500 zyskał w tym czasie ok. 20%. Ostatnią sesję do udanych może zaliczyć PGNiG (+4,2%), a dodatkowo prezes spółki Jerzy Kwieciński dostrzega rosnące perspektywy dla rozwoju gazu ziemnego w Polsce o czym informował w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Z drugiej strony spadki kontynuował Tauron (-6,1%) i Lotos (-2,3%). Dzisiaj ma nastąpić publikacja raportów za I półrocze 2020 roku m.in. dla takich spółek jak CD Projekt czy Enea. Przed dzisiejszą sesją wyniki zdążył już opublikować Erbud: zysk netto spadł o 16,4% r/r jednak znacząco (o 127%) przewyższył konsensus. /AD/
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję