Stromienie krzywej SPW pozostaje naszym scenariuszem na końcówkę lutego i marzec. Publikowane w tym tygodniu dane z głównych gospodarek, szczególnie USA, powinny wspierać oczekiwania na bardziej jastrzębi scenariusz dla polityki Fed, czy EBC. To powinno z kolei osłabić m.in. Bunda i w ślad za tym długi koniec krajowej krzywej. W tym tygodniu wyklarują się też oczekiwania na krajowe dane za luty. Spodziewamy się obrazu łączącego obawy o dalsze hamowanie koniunktury i oczekiwań na spadek inflacji CPI przy utrzymaniu uporczywie wysokiej inflacji bazowej. Będzie to stabilizować SPW z krótkiego końca krzywej.
Przecena i stromienie krzywej SPW powinny jednak wyhamować. Wielu inwestorów jest wciąż mocno niedoważonych w polskich obligacjach i czeka na spadek ich cen, aby pokryć swoje niedoważenie w POLGBs, bo inflacja w trakcie roku spadnie.
Sytuacja na rynkach globalnych uległa jednak istotnej zmianie w ostatnim czasie. Ostanie dane o aktywności oddalają ryzyko recesji w USA i pokazują że również koniunktura w Europie wygląda lepiej od oczekiwań. Dodatkowo dane o deflatorze PCE z USA pokazują uporczywość inflacji bazowej. Dane w tym tygodniu, z USA (ISM) i Europy (inflacja) pokażą czy dyskusja na temat przedłużenia cyklu podwyżek stóp na 2poł23 będzie kontynuowana. Takie widzimy ryzyko po ostatnich danych z USA i Europy.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję