Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Niemiecka gospodarka hamuje. Dzisiejsze dane nie napawają optymizmem

|
selectedselectedselected

Dynamika niemieckiej produkcji przemysłowej zwiększyła się w lutym do 2,1% m/m wobec 1,3% w styczniu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (0,3%).

Niemiecka gospodarka hamuje. Dzisiejsze dane nie napawają optymizmem
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

W kierunku zwiększenia tempa wzrostu produkcji przemysłowej oddziaływała jej wyższa dynamika w przetwórstwie i w budownictwie, podczas gdy dynamika produkcji w energetyce obniżyła się.

W danych na uwagę zasługuje dalsze odbicie produkcji w branżach energochłonnych, która zwiększyła się w lutym o 4,2% m/m. Może to świadczyć o wygasaniu wpływu szoku związanego ze wzrostem cen energii na aktywność w niemieckim przemyśle. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane o zamówieniach w przetwórstwie, których miesięczna dynamika zwiększyła się w lutym do 0,2% m/m wobec -11,4% w styczniu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (0,6%).
 

Zobacz także: Kryzys gospodarczy odwołany? Recesji nie ma, a jej niezawodny wskaźnik… zawodzi


Warto przypomnieć, że silny spadek zamówień w ujęciu miesięcznym w styczniu wynikał głównie z efektów wysokiej bazy sprzed miesiąca w kategoriach „pozostały sprzęt transportowy”, „urządzenia elektryczne” oraz „metalowe wyroby gotowe z wyłączeniem maszyn i urządzeń” (por. MAKROmapa z 11.03.2024). Zwiększenie zamówień zostało odnotowane w przypadku zamówień krajowych, podczas gdy zamówienia eksportowe obniżyły się.

 

Spadek zamówień eksportowych

Spadek zamówień eksportowych wynikał z niższych zamówień z pozostałych krajów strefy euro, podczas gdy zamówienia z krajów spoza obszaru wspólnej waluty zwiększyły się już drugi miesiąc z rzędu. Jest to spójne z wynikami badań koniunktury PMI w polskim przetwórstwie, gdzie część respondentów zwracała uwagę, że poprawiają się perspektywy sprzedaży na rynki pozaunijne (por. MAKROmapa z 02.04.2024). Dzisiaj poznaliśmy również dane o niemieckim handlu zagranicznym, którego saldo nie zmieniło się w lutym w porównaniu do stycznia i wyniosło 21,4 mld EUR, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (25,5 mld EUR).

Czytaj również: Rynek pracy w USA - pokazano ważne dane! Co z kursem dolara (USD)?

Reklama

Jednocześnie odnotowano silny spadek dynamiki eksportu (-2,0% m/m w lutym wobec 6,3% w styczniu) oraz nieznaczne obniżenie tempa wzrostu importu (3,2% wobec 3,3%), które ukształtowały się odpowiednio poniżej i powyżej oczekiwań rynku (-0,5% i -0,9%). Warto zwrócić uwagę, że spadek niemieckiego eksportu wynikał przede wszystkim z niższej sprzedaży na rynki unijne, co jest spójne z przedstawioną wyżej oceną, że popyt wewnętrzny w UE, w tym w szczególności w strefie euro, pozostaje słaby. Dane stanowią ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą kwartalna dynamika PKB w Niemczech zwiększy się w I kw. do 0,0% wobec -0,3% w IV kw. Jednocześnie uważamy, że opublikowane dzisiaj dane są neutralne dla rynków finansowych.

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę


Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Credit Agricole - informacje ekonomiczne

Grupa Crédit Agricole – francuska sieć banków spółdzielczych, która w 1990 r. przekształciła się w międzynarodową grupę bankową. Crédit Agricole był początkowo spółdzielczą kasą rolników i z tego powodu jest często nazywany Zielonym Bankiem.


Reklama
Reklama