Niemiecka gospodarka hamuje. Dzisiejsze dane nie napawają optymizmem
Dynamika niemieckiej produkcji przemysłowej zwiększyła się w lutym do 2,1% m/m wobec 1,3% w styczniu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (0,3%).

Dynamika niemieckiej produkcji przemysłowej zwiększyła się w lutym do 2,1% m/m wobec 1,3% w styczniu, kształtując się powyżej oczekiwań rynku (0,3%).
W kierunku zwiększenia tempa wzrostu produkcji przemysłowej oddziaływała jej wyższa dynamika w przetwórstwie i w budownictwie, podczas gdy dynamika produkcji w energetyce obniżyła się.
W danych na uwagę zasługuje dalsze odbicie produkcji w branżach energochłonnych, która zwiększyła się w lutym o 4,2% m/m. Może to świadczyć o wygasaniu wpływu szoku związanego ze wzrostem cen energii na aktywność w niemieckim przemyśle. W ubiegłym tygodniu poznaliśmy również dane o zamówieniach w przetwórstwie, których miesięczna dynamika zwiększyła się w lutym do 0,2% m/m wobec -11,4% w styczniu, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (0,6%).
Warto przypomnieć, że silny spadek zamówień w ujęciu miesięcznym w styczniu wynikał głównie z efektów wysokiej bazy sprzed miesiąca w kategoriach „pozostały sprzęt transportowy”, „urządzenia elektryczne” oraz „metalowe wyroby gotowe z wyłączeniem maszyn i urządzeń” (por. MAKROmapa z 11.03.2024). Zwiększenie zamówień zostało odnotowane w przypadku zamówień krajowych, podczas gdy zamówienia eksportowe obniżyły się.
Spadek zamówień eksportowych wynikał z niższych zamówień z pozostałych krajów strefy euro, podczas gdy zamówienia z krajów spoza obszaru wspólnej waluty zwiększyły się już drugi miesiąc z rzędu. Jest to spójne z wynikami badań koniunktury PMI w polskim przetwórstwie, gdzie część respondentów zwracała uwagę, że poprawiają się perspektywy sprzedaży na rynki pozaunijne (por. MAKROmapa z 02.04.2024). Dzisiaj poznaliśmy również dane o niemieckim handlu zagranicznym, którego saldo nie zmieniło się w lutym w porównaniu do stycznia i wyniosło 21,4 mld EUR, kształtując się poniżej oczekiwań rynku (25,5 mld EUR).
Jednocześnie odnotowano silny spadek dynamiki eksportu (-2,0% m/m w lutym wobec 6,3% w styczniu) oraz nieznaczne obniżenie tempa wzrostu importu (3,2% wobec 3,3%), które ukształtowały się odpowiednio poniżej i powyżej oczekiwań rynku (-0,5% i -0,9%). Warto zwrócić uwagę, że spadek niemieckiego eksportu wynikał przede wszystkim z niższej sprzedaży na rynki unijne, co jest spójne z przedstawioną wyżej oceną, że popyt wewnętrzny w UE, w tym w szczególności w strefie euro, pozostaje słaby. Dane stanowią ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą kwartalna dynamika PKB w Niemczech zwiększy się w I kw. do 0,0% wobec -0,3% w IV kw. Jednocześnie uważamy, że opublikowane dzisiaj dane są neutralne dla rynków finansowych.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję