- Jak głęboka może być korekta?
- Co może ją wywołać?
- Jakie efekty wpłynąć mogą na rynek akcji?
Giełda w USA przed korektą?
Rynek akcji może odnotować spadek o 7% do 10% w ciągu najbliższych 2 miesięcy, uważa znany ekspert.
Zdaniem Toma Lee z Fundstrat, inwestorzy powinni zachować ostrożność w okresie od września do dnia wyborów prezydenckich w Stanach Zjednoczonych.
“Inwestorzy powinni zachować ostrożność przez następne osiem tygodni. Kiedy giełdy rosły przez siedem z ośmiu miesięcy w tym roku, wiemy, że jest to niezwykle silny rynek, ale mamy też wrześniową obniżkę stóp procentowych i wybory. To rzeczy, które sprawią, że ludzie będą się denerwować” - stwierdził ekonomista Fundstrat, Tom Lee.
Według niego, indeks S&P 500 zaliczy spadek rzędu od 7% do 10% w ciągu najbliższych dwóch miesięcy. To będzie okazja do kupna akcji w dołku, uważa analityk.
“Myślę, że w ciągu najbliższych ośmiu tygodni inwestorzy będą mieli szansę na zakup akcji” - zaznaczył Tom Lee z Fundstrat.
“Myślę więc, że dobrze jest zachować ostrożność lub po prostu być gotowym na zakup w dołku” - dodał. - “W dzisiejszych czasach ludzie prawdopodobnie bardziej martwią się wzrostem gospodarczym, więc raporty o zatrudnieniu i liczba bezrobotnych wydają się mieć większą reakcję rynkową. Myślę, że tak będzie również we wrześniu”
Obecnie, rynki wyceniają trzy obniżki stóp procentowych o 25 pb przez Rezerwę Federalną do końca tego roku, wynika z narzędzia CME FedWatch.
Czytaj także: Zagraniczne banki rzuciły się na akcje z GPW
Wrzesień był przeciętnie najsłabszym miesiącem dla giełdy w USA
Wkraczamy w dziewiąty miesiąc roku, a dane historyczne pokazują, że na przestrzeni ostatnich 100 lat był to najsłabszy miesiąc roku. W kręgach inwestycyjnych utarło się nawet określenie “efekt września”.
Gdy spojrzymy na dane rynkowe z okresu od 1928 roku do 2023 roku, to wrzesień jest najgorszym okresem dla inwestorów. Miesiąc ten przynosił średnio stratę rzędu 1%.
Oczywiście, bywają lata lepsze i gorsze. Giełda amerykańska traciła w 55% przypadków września w ciągu ostatnich 100 lat. Zdarzały się też takie lata, w których wrzesień był jednym z najlepszych miesięcy roku.
Ostrzegamy jednak, że efekt ten nie jest wystarczająco silny, aby z niego korzystać. Co więcej, gdy spojrzymy na ostatnie 10 lat notowań indeksu S&P 500, to przeciętnie wrześniowa stopa zwrotu była dodatnia.
Istnieje kilka teorii, które próbują wyjaśnić “efekt września”. Niektórzy twierdzą, że inwestorzy wracają z letnich wakacji i chcą zrealizować zyski (lub straty) przed końcem roku. Inna teoria sugeruje, że inwestorzy mogą sprzedawać akcje we wrześniu, aby pokryć koszty czesnego i innych opłat szkolnych dla swoich dzieci.
Wykres: Indeks S&P 500 spadał przeciętnie o 0,6% we wrześniu w okresie od 1945 roku.
Źródło: CFRA, Seeking Alpha.
Oprócz tego, może dawać o sobie znać zjawisko “samospełniającej się przepowiedni”. Inwestorzy sprzedają akcje, bo spodziewają się ich spadku, co napędza wzrost podaży i spadki notowań. Z kolei inne wytłumaczenie mówi o tym, że fundusze czy banki wyprzedają akcje pod koniec września by podsumować trzeci kwartał roku.
Zobacz również: Wielkie agencje przyłapane na łamaniu prawa. Powtórka z kryzysu w 2008?
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
5 dni temu
Zaczynamy jazdę :)