Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest krzywa rentowności
- Co powoduje odwrócenie krzywej dochodowości
- Czy recesja w USA oznacza problemy dla giełdy
Odwrócona krzywa rentowności: o czym świadczy?
Amerykański rynek obligacji od czerwca 2022 roku zmagał się z odwróconą krzywą rentowności. Oznacza to, że rentowności długoterminowych obligacji były niższe niż rentowności obligacji krótkoterminowych.
Odwrócona krzywa rentowności pojawia się, gdy Fed, w celu schłodzenia gospodarki lub zwalczania inflacji, podnosi stopy procentowe. W miarę jak gospodarka zaczyna słabnąć, Fed obniża oprocentowanie, co prowadzi do spadku rentowności krótkoterminowych obligacji. W efekcie różnica między rentownościami 10-letnich a 2-letnich obligacji staje się znów dodatnia.
Więcej o krzywej rentowności pisaliśmy tutaj: Niepokojące informacje z gospodarki. Ten sygnał zapowiada recesję
Z danych Fed wynika, że odwrócona krzywa rentowności zakończyła swoją fazę i powróciła do normalnego stanu, co oznacza, że rentowności obligacji dwuletnich i dziesięcioletnich są teraz na podobnym poziomie. Ekonomiści ostrzegają, że jest to sygnał nadchodzących istotnych zmian w gospodarce, niestety, raczej niekorzystnych.
Wykres. Różnica w rentownościach 10-letnich obligacji skarbowych oraz obligacji 2-letnich.
Źródło: Federal Reserve Bank of St. Louis
Odwrócona krzywa dochodowości wykorzystywana jest jako narzędzie prognostyczne dla gospodarki. Ekonomiści i inwestorzy uważnie śledzą krzywą, ponieważ jej historyczna skuteczność w prognozowaniu recesji jest dobrze znana. Nagłe wystromienie krzywej rentowności amerykańskich obligacji i ponowne przesunięcie jej powyżej zera często zwiastowało problemy gospodarcze w przeszłości. Zwykle, gdy dochodziło do takiej zmiany, recesja w USA następowała w ciągu kilku miesięcy. Według danych Deutsche Bank, odwrócona krzywa rentowności była sygnałem nadchodzącej recesji w dziewięciu na dziesięć przypadków w ciągu ostatnich 70 lat. Takie odwrócenie poprzedziło recesje, m.in. w 1990, 2001, 2008, 2020 roku (co widoczne jest na powyższym wykresie jako szare pola).
W każdej z ostatnich czterech recesji (2020 r., 2007-2009 r., 2001 r., i 1990-1991 r.) krzywa rentowności 2/10 stała się dodatnia przed rozpoczęciem spowolnienia gospodarczego, z różnymi odstępami czasowymi od dwóch do sześciu miesięcy między odwróceniem a początkiem recesji. - mówił Jim Reid, analityk z Deutsche Bank.
Jednakże niektórzy analitycy nie przywiązują dużej wagi do tego wskaźnika. Lawrence Gillum z LPL Financial zauważył, że powrót krzywej dochodowości do normalnego nachylenia nie oznacza recesji, a jedynie korektę po jej wcześniejszym odwróceniu. Krzywa rentowności, która porównuje rentowności dwuletnich i dziesięcioletnich obligacji skarbowych, była odwrócona od lipca 2022 roku, co było najdłuższym takim okresem od 1978 roku. - To odwrócenie nastąpiło po serii podwyżek stóp procentowych przez Rezerwę Federalną, które rozpoczęły się w marcu 2022 roku w celu opanowania inflacji. - przypomina.
Zobacz także: To nie obniżki stóp procentowych prowadzą do krachu na giełdzie. Problem leży gdzie indziej
Co to oznacza dla inwestorów?
Recesja nie zawsze przekłada się na spadki na rynku akcji. Historia pokazuje, że choć gospodarka mogła przechodzić przez trudne chwile, reakcje rynku giełdowego były zróżnicowane. Zmienność, która często występuje w takich okresach, może być korzystna dla inwestorów. Więcej szczegółów na ten temat znajdziesz w naszym filmie:
Zobacz także: Rynek pracy w Polsce zaskakuje. Chomikowanie pracowników i 4-krotnie więcej rekrutacji
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję