- Czy rynek akcji w USA jest przegrzany?
- Co czeka WIG20 latem?
Czy rynek akcji w USA można już uznać za przegrzany?
- Patrząc na indeksy S&P czy Nasdaq które znajdują się obecnie na historycznych maksimach, można z pewną dozą bezpieczeństwa postawić takie twierdzenie.
Dodatkowym argumentem wskazującym na przegrzanie rynku wspominany w ostatnich miesiącach jest ten związany ze strukturą lokomotyw wzrostu indeksu S&P którymi od pewnego czasu są spółki z tzw Wspaniałej Siódemki (Magnificant Seven) podczas gdy reszta 493 spółek z indeksu wykazuje zdecydowanie gorsze dynamiki. Różnica w performance Mag7 vs reszty 493 spółek nie wynika tylko z faktu koncentracji globalnego kapitału na 7 największych ale także najbardziej płynnych spółkach ale także z czynników fundamentalnych gdyż według prognoz analityków Mag7 pokażą szybszą dynamikę wzrostu zysków wobec pozostałych 493 spółek. Przy tak dużej koncentracji zachowania indeksu wokół 7 spółek, jakiekolwiek negatywne zaskoczenia mogą w istotny sposób odbić się na performance całego indeksu. Natomiast po ostatnim sezonie wyników, konsensus rynkowy pokazuje że cały czas Mag7 będą wykazywały szybsze tempo wzrostu wyników od reszty 493 spółek.
Innymi czynnikami mogącymi istotnie wpływać na zachowanie giełdy w USA będą oczywiście wybory prezydenckie. Długoterminowa analiza wpływu wyborów prezydenckich na giełdy pokazuję, że maja one statystycznie pozytywny wpływ na giełdę w USA.
Innymi bardzo ważnymi czynnikami które będą miały wpływ na zachowanie indeksu w drugiej połowie 2024 będzie zachowanie FED odnośnie stóp procentowych. Jeszcze do niedawna rynek licytował się na liczbę i skale obniżek stóp procentowych w 2024 natomiast ostatnie dane makro i wypowiedzi członków FED sugerują że inflacja nie została jeszcze do końca okiełznana. Innymi czynnikami mającymi wpływ na rynki finansowe będzie oczywiście geopolityka, do czego od pewnego czasu się niestety przyzwyczailiśmy.
Zobacz także: Widmo inflacji oraz gołębia polityka oczami głównego ekonomisty Millennium. TYLKO U NAS
Jakie czynniki będą kształtować notowania WIG20 w wakacje?
Okres wakacyjny zazwyczaj charakteryzuję się obniżoną aktywnością inwestorów na GPW i takiego scenariusza oczekuję także i w tym roku. Wybory do Parlamentu Europejskiego nie powinny w mojej ocenie w większym stopniu wpływać na notowania indeksów w Warszawie. Kwestia stóp procentowych jest też raczej dość klarowna. Z racji oczekiwanego lekkiego przyspieszenia dynamiki inflacji w drugiej połowie roku chociażby z racji podwyżek cen energii, pierwszych cięć należy spodziewać się raczej dopiero w 2025 i to raczej nie na początku roku.
Po uderzeniu poziomu 2600pkt w połowie maja, obecnie mamy cofniecie o ok 150pkt, ca. 6% do poziomu ok 2450pkt i YTD indeks WIG20 wzrósł póki co “zaledwie” o ok 4.5%. Widać częściową realizację zysków na bankach które jak zwykle były główną lokomotywą wzrostu indeksu w ostatnich miesiącach. Pałeczkę lidera wzrostów na pewien czas przejęły spółki konsumenckie jak Allegro, Pepco ale także CCC. Natomiast do utrzymania tego wzrostu potrzebne byłyby dodatkowe odczyty, dane pokazujące dalsze odbudowywanie się popytu konsumenckiego.
Na WIG20 będzie mieć oczywiście wpływ zachowanie giełd w USA oraz Europie a także geopolityka szczególnie ta związana z wojną w Ukrainie. Widać też że uwaga inwestorów skupiała się w ostatnich tygodniach na szukaniu spółek które mogą być beneficjentami programu KPO a teraz do tego grona mogą dojść beneficjenci Tarczy Wschód o budżecie ok 10mld zł albo Cybertarczy o budżecie ok 3mld zł albo budowy portu CPK który zdaję się dostanie zielone światło do realizacji od obecnego Rządu.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję