O ile indeks PMI dla usług za luty wypadł lepiej od oczekiwań (52,3 vs 51,3 pkt. prognoza), to statystyki o zamówieniach styczniowych w przemyśle okazały się wyraźnie poniżej oczekiwań (-3,6% vs -2,8% prognoza). Dodatkowo uwaga inwestorów skupiona była na notowaniach Tesli, które w trakcie sesji zniżkowały nawet o blisko 10% po doniesieniach o dziewięciocyfrowej stracie w związku brakiem zasilania oraz ewakuacją pracowników fabryki pod Berlinem. Finalnie indeks S&P500 stracił ponad 1,0%, a technologiczny Nasadaq100 zniżkował o 1,80%.
Sesja na GPW również przebiegała w minorowych nastrojach, co przełożyło się na kontynuację korekty na WIG20. Indeks blue chips stracił blisko 1,30% zbliżając się tym samym do strefy wsparcia w okolicy 2350-2380 pkt. Wśród sektorów słabo wypadły banki (WIG Banki -1,47%) po informacjach o przedłużeniu wakacji kredytowych w nieco atrakcyjniejszych warunkach dla kredytobiorców, co jednocześnie oznacza wyższe koszty dla sektora bankowego. Na uwagę zasługuje mWIG40, który w powyższym otoczeniu zyskał blisko 0,20%.
Zobacz także: Dwie spółki z GPW zyskały ponad 30% w 1 dzień. W tle czerwona giełda
Oczekiwania co do dzisiejszej sesji
Dziś ciekawy dzień w kalendarium makroekonomicznym. Jeszcze przed południem poznamy odczyt sprzedaży detalicznej w strefie euro, natomiast wczesnym popołudniem na rynek napłynie raport ADP z amerykańskiego rynku pracy za luty. Wyższy odczyt od oczekiwań z pewnością negatywnie wpłynąłby na prawdopodobieństwo obniżek stóp procentowych przez Fed w pierwszym półroczu (obecnie rynek zakłada że będzie to czerwcowe posiedzenie). Z kolei kilka godzin później Prezes Fed przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisją ds. Usług Finansowych Izby Reprezentantów, co również może być z uwagą śledzone przez rynek.
Z punktu widzenia lokalny inwestorów, kluczowym wydarzeniem będzie decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Mimo iż konsensus nie zakłada zmian w polityce monetarnej, to z punktu widzenia dalszych decyzji RPP w kolejnych miesiącach istotne będą szczegóły przygotowywanej przez analityków banku centralnego nowej projekcji inflacyjnej. Przedstawiona członkom RPP nowa projekcja po raz pierwszy zawierać będzie szacunki analityków dotyczące dynamiki wzrostu gospodarczego i inflacji w 2026 roku.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję