Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama

Krach w USA? Analitycy nie pozostawiają wątpliwości

Pomimo obniżenia ratingu kredytowego USA przez jedną z czołowych agencji, analitycy uspokajają, że nawet niewielka reakcja rynku na to wydarzenie jest nieunikniona. Ponadto, zaznaczają, że jednym z kluczowych czynników wpływających na nastroje inwestorów nadal pozostają napięcia związane z wojną handlową. 

Krach w USA? Analitycy nie pozostawiają wątpliwości
ANGELA WEISS/AFP/East News
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spis treści

  1. Rating USA obniżony. Co czeka amerykański rynek akcji?
    1. Konsumenci w USA pod presją. Inwestorzy porzucili już obawy?

      Moody’s, jedna z największych agencji ratingowych odebrała w piątek Stanom Zjednoczonym najwyższy ranking kredytowy AAA, który utrzymywała od 1917 roku. Zgodnie z dostępnymi informacjami decyzja została podjęta przez rosnący deficyt budżetowy i powiększający się dług publiczny USA. 

      Dwie inne agencje, Fitch Ratings i Standard & Poor’s (S&P) obniżyły oceny wiarygodności kredytowej amerykańskich obligacji odpowiednio w 2023 i 2011 roku. 

      Więcej o tym przeczytasz w artykule: Czy ta decyzja zatrzęsie rynkami? USA traci na wiarygodności

       

      Rating USA obniżony. Co czeka amerykański rynek akcji?

      „Historia obniżek ratingu amerykańskiego długu publicznego przez agencje ratingowe obejmuje ponad 10 lat i jednoznacznie pokazuje, że działania te nie zapowiadają wyższych stóp procentowych, recesji ani niższych cen akcji”, skomentował Nicholas Colas, analityk DataTrek Research. 

      „W ciągu ostatnich 20 lat rentowności 10-letnich obligacji skarbowych były najwyższe, gdy Stany Zjednoczone miały rating AAA od wszystkich trzech agencji”, dodał. 

      Reklama

      Analityk zaznaczył również, że zarówno obniżenie ratingu w 2011 roku przez Standard & Poor's, jak i dokonanie tego przez Fitch Ratings w 2023 roku „ostatecznie nie odstraszyło inwestorów od obligacji skarbowych, które pozostały bezpieczną przystanią”. Ponadto, jak przekazał Colas, indeks S&P 500 cieszył się w tym czasie przełomowymi momentami.  

      Więcej o tym pisaliśmy w artykule: Amerykańska giełda w 2024 roku pobiła 57 rekordów

      Indeks S&P 500 zakończył sesję w poniedziałek 19 maja ze wzrostem notowań o,1%.

      Talley Leger, analityk The Wealth Consulting Grou przekazał, że „minimalna reakcja rynku na obniżenie ratingu jest zrozumiała, ponieważ ogłoszenie agencji nastąpiło po zamknięciu rynków”. „Moim zdaniem handel ‘sell-America’ jest przesadzony”, dodał nawiązując do trendu wycofywania się inwestorów z amerykańskiego rynku. 

      Michael J. Wilson, analityk Morgan Stanley przekazał z kolei, że w najbliższym czasie kluczowa będzie ocena presji spadkowej na prognozy zysków na akcję (EPS) poszczególnych spółek. 

      „Połączenie impetu wzrostowego w zakresie korekt i zeszłotygodniowej umowy z [Stanów Zjednoczonych – przyp.red.] z Chinami sprawiło, że indeks S&P 500 mocno powrócił do przedziału 5500-6100 punktów sprzed tzw. Dnia Wyzwolenia”, napisał Wilson. „Uważamy, że aby przebić poziom 6100 punktów, konieczny będzie dalszy postęp w zakresie rewizji EPS w kierunku 0%”, dodał. 

      Reklama

      Kurs indeksu S&P 500 we wtorek 20 maja zwyżkuje o 0,09%. Obecnie znajduje się na poziomie 5 963 punktów. 

       

      Wykres. Kurs indeksu S&P 500

      krach w usa analitycy nie pozostawiaja watpliwosci grafika numer 1krach w usa analitycy nie pozostawiaja watpliwosci grafika numer 1

      Źródło: TradingView.

       

      Reklama

      Zobacz również: Gigant z USA idzie na dno. Prezes odszedł, akcje najniżej od 4 lat

       

      Konsumenci w USA pod presją. Inwestorzy porzucili już obawy?

      Analitycy Citi zwrócili również uwagę na pogorszone nastroje inwestorów związane m.in. z oznakami spowolnienia wydatków amerykańskich konsumentów. Trend ten jest ściśle związany z ogólnym spadkiem zadowolenia Amerykanów z poziomu życia w Stanach Zjednoczonych, co od kilku miesięcy regularnie odzwierciedlają dane Uniwersytetu w Michigan. 

      Indeks nastrojów amerykańskich konsumentów spadł w kwietniu do poziomu 50,8 punktów wobec 57 punktów odnotowanych w marcu. 

      Ponadto, oczekiwania inflacyjne konsumentów w horyzoncie 12-miesięcznym wzrosły w kwietniu do 6,7%, najwyższego poziomu od 1981 roku. Dla porównania, w marcu wyniosły one 5%. 

      „W tym roku niedoważaliśmy akcje spółek konsumenckich, ponieważ amerykańscy konsumenci znaleźli się na celowniku ryzyka związanego z polityką handlową”, przekazali analitycy Citi dodając, że choć „najgorszy możliwy wpływ polityki został pozornie złagodzony, ostatnie oznaki spowolnienia konsumenckiego są niepokojące”.

      Reklama

      Pesymizm związany z trwającą wojną handlową przez dłuższy czas gościł również wśród inwestorów. Jeszcze na początku kwietnia wskaźnik „Fear and Greed” określający poziom nastawienia inwestorów do rynku akcji spadł do zaledwie 3 punktów, co oznaczało, że rynek znajdował się w fazie „ekstremalnego strachu”. 

      20 maja wskaźnik znajduje się na poziomie 70 punktów, najwyższy od października 2024 roku, sygnalizując wyraźny wzrost optymizmu wśród inwestorów.

       

      Wykres. Wskaźnik „Fear and Greed”

      krach w usa analitycy nie pozostawiaja watpliwosci grafika numer 2krach w usa analitycy nie pozostawiaja watpliwosci grafika numer 2

      Źródło: CNN Business. 

      Reklama

       

      Więcej o nastrojach amerykańskich konsumentów przeczytasz w artykule: Co czwarty obywatel bierze kredyt na jedzenie. Problem „wymyka się spod kontroli”

       

      Zobacz również: Nadchodzą lepsze czasy? Optymizm wdarł się do prognoz znanych banków


      Oliwia Róża Serwa

      Oliwia Róża Serwa

      Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Akademii Ignatianum w Krakowie. Magister stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Laureatka XI edycji Nagrody Młodych Dziennikarzy im. Bartka Zdunka, wygrana za reportaż „Żyj dla mnie”. Wielokrotnie nagradzana stypendiami za wyniki w nauce i wyróżnieniami za działania społeczne.

      Redaktor FXMAG od 2024 roku. Specjalistka w sprawach polityki i historii USA. 


      Tematy

      indeks S&P 500

      indeks s&p 500 wykres

      amerykańskie spółki

      giełdaRynek akcji giełda w USA rynek akcji w USA

      rating Moody's

      rating USA obniżony

      agencje ratingowe

      nastroje amerykańskich konsumentów

      oczekiwania inflacyjne nastroje konsumenckiewojna handlowagospodarka światagospodarka dane gospodarcze
      komentarze

      Komentarze

      Sortuj według:  Najistotniejsze

      • Najnowsze
      • Najstarsze

      Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

      Reklama
      Reklama