Rynki giełdowe nie mają w piątek łatwo. Indeks S&P500 traci obecnie 1,06%, a technologiczny Nasdaq zniżkuje o 1,07%. Indeks zmienności VIX (inaczej nazywany „Indeksem Strachu") zyskuje dzisiaj ponad 19,5% i wybija się na najwyższe poziomy od listopada 2023 roku. Dynamika ostatnich wzrostów indeksu S&P500 zdecydowanie się zatrzymała, a wskaźniki techniczne zaczynają nawet sugerować nadchodzącą zmianę trendu. Jeśli dzisiejszy handel zakończy się stratą, będzie to drugi z rzędu niedźwiedzi tydzień. Co więcej, wskaźnik MACD jest bliski przecięcia dwóch średnich EMA, co może sygnalizować zmianę impetu.
____Baranowicz - akcje - Tickmill____
Co takie ruchu wywołuje? Dwa czynniki. Po pierwsze rynki wydają się trwale redukować oczekiwania na gołębi zwrot FEDu w kierunku „higher for longer". Pierwsze obniżki stóp procentowych w USA wycenianie są obecnie na wrzesień, a przypomnijmy, że jeszcze dwa tygodnie temu taki ruch w pełni wyceniony był na lipiec. Na arenie geopolitycznej pierwsze skrzypce gra obawa o nadchodzący konflikt zbrojny na linii Izrael-Iran. Jak donosiły źródła medialne w tym tygodniu, sytuacja jest bardzo napięta, a wysłannicy obydwu państw przestrzegają przed próbą wzmagania napięć.
Co więcej, inwestorzy poznali dziś pierwsze raporty wynikowe za Q1 2024 roku od głównych banków amerykańskich. JPMorgan, Wells Fargo i Citigroup opublikowały swoje wyniki za styczeń-marzec 2024 r. przed otwarciem dzisiejszej sesji kasowej na Wall Street. Ogólnie rzecz biorąc, raporty okazały się nieco konserwatywne, wywołując mieszaną reakcję inwestorów.
W Europie sentymenty były nieco lepsze. W ujęciu intraday DAX stracił "tylko" 0,28%, Euro Stoxx 50 odjął 0,25%, a polski WIG20 tracił ponad 0,9%. Na rodzimym uwagę inwestorów przykuwały m.in. 11% wzrosty akcji 11 bit studios, dalsza fala wzrostów na walorach KGHM, a także blisko 4% przeceny na akcjach Cyfrowego Polsatu.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję