Akcje Orlenu, polskiego koncernu energetycznego drożeją o prawie 0,90%. Za jedną akcję należy zapłacić teraz 72,85 PLN.
Orlen odkrył nowe złoża. Jest oficjalny komunikat
„ORLEN Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi odkrył nowe złoże ropy na Morzu Norweskim. Szacowane zasoby to 3-7 mln baryłek ropy naftowej. Złoże E-prospect zlokalizowane jest na obszarze Skarv, który stanowi jeden z głównych hubów produkcyjnych Grupy ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym”, czytamy we wpisie Orlenu na platformie X.
Z komunikatu opublikowanego na głównej stronie koncernu wynika, że w trakcie wiercenia natrafiono na dodatkowe, mniejsze złoże, zawierające do 2 mln baryłek ropy.
„Złoże E-prospect znajduje się na obszarze Skarv, który stanowi jeden z głównych hubów produkcyjnych Grupy ORLEN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dysponujemy w tym miejscu dobrze rozwiniętą infrastrukturą produkcyjną, która może być wykorzystana do zagospodarowania kolejnych odkryć. Pomaga to przyśpieszyć uruchomienie eksploatacji nowych złóż, zapewnia wysoką efektywność inwestycji oraz ogranicza emisje związane z zagospodarowaniem złoża”, powiedział Wiesław Prugar, członek zarządu ORLEN S.A. ds. Upstream.
„Odkrycie E-prospect potwierdza potencjał obszaru Skarv do dalszego budowania wartości Grupy ORLEN. Podobnie jak w przypadku innych projektów wydobywczych, wymaga to długofalowego i kompleksowego planowania inwestycji. Dzięki wiedzy i kompetencjom oraz dobrej współpracy z partnerami jesteśmy w stanie skutecznie realizować te procesy” dodał.
Komentarz na temat tego, czy dzięki najnowszym doniesieniom akcje Orlenu mogą podrożeć jeszcze bardziej specjalnie dla FXMAG udzielił Dawid Czopek, analityk Agio Funds.
„Po pierwsze nie, bo musiałoby to być jakieś rzeczywiście gigantyczne złoże. Po drugie, pamiętajmy, że w Norwegii płaci się 78% podatku, także to jest tak, że zwykle na dużych odkryciach na Morzu Norweskim głównie zarabia Norwegia, a operator pola trochę mniej. [...] To są malutkie złoża”, powiedział ekspert.

Źródło: Orlen.
Złoże E-prospect jest zlokalizowane na koncesji PL212. Obszar ten przylega bezpośrednio do złoża Skarv. Odległość E-prospect od najbliższej infrastruktury produkcyjnej, jak podaje koncern wnosi niecałe 8 kilometrów.
Oprócz samego Skarv, hub Grupy ORLEN obejmuje również włączone do produkcji złoża Ærfugl Nord i Gråsel oraz złoża będące w zagospodarowaniu: Alve Nord, Idun Nord i Ørn. Kilka innych odkryć, do których dołączył E-prospect, oczekuje na decyzję o ewentualnym zagospodarowaniu. Zasoby pierwotne obszaru Skarv przekraczają natomist 700 mln baryłek ekwiwalentu ropy.
Udziałowcami złoża Skarv są Aker BP (operator, 23,8%), Equinor Energy (36,2%), Harbour Energy Norge (28,1%) oraz ORLEN Upstream (11,9%).
Zobacz również: Polska znokautowała resztę UE. Czy wygramy kolejną rundę?
Orlen w Norwegii. Tak działa polski koncern
Jak przekazał koncern, ORLEN Upstream Norway działa na Norweskim Szelfie Kontynentalnym od 2007 roku. Spółka eksploatuje obecnie 20 złóż, natomiast na kolejnych ośmiu prowadzi zagospodarowanie, w celu uruchomienia produkcji.
W ubiegłym roku spółka wyprodukowała ponad 40 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej, w tym ponad 4,5 mld m sześc. gazu. Gaz ziemny wydobywany przez ORLEN Upstream Norway jest eksportowany do Polski gazociągiem Baltic Pipe, gdzie wspiera transformację energetyczną polskiej energetyki. Wyłącznym właścicielem spółki jest ORLEN SA.
Wydobycie z obszaru Skarv jest z kolei realizowane za pomocą Pływającej Jednostki Produkcyjno-Magazynowo-Przeładunkowej (FPSO) Skarv. Ropa i gaz, wydobywane z okolicznych złóż, są przesyłane na statek za pomocą podmorskich rurociągów.
Zobacz również: Zimny powiew wiatru z Brukseli. Prognoza wzrostu PKB Polski obniżona
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję