W piątek indeksy w Europie kontynuowały spadki z czwartku spowodowane gorszymi od oczekiwań wynikami kwartalnymi w Stanach Zjednoczonych (m.in. spadek notowań Meta Platforms o ponad 26%), a także jastrzębim zwrotem EBC i gwałtownym wzrostem rentowności obligacji skarbowych w Europie.
W efekcie główne europejskie indeksy traciły po ok. 1-2%, a niemiecki DAX ponownie powrócił do rejonów istotnego wsparcia przy 15 000 pkt (dolne ograniczenie konsolidacji trwającej od maja 2021 r.). W takim otoczeniu mocno wyprzedawane były krajowe blue chipy (-2,71%) przez co WIG20 zbliżył się do wsparcia przy 2 150 pkt. Relatywnie lepiej zachowywały się indeksy średnich i mniejszych spółek, które zamknęły dzień stratą mniejszą niż 1,0%.
Po niższym otwarciu na początku sesji, amerykańscy inwestorzy tradycyjnie przystąpili do kupowania dołków,
w czym wspierały ich lepsze od oczekiwań wyniki Amazona. Po przecenie z czwartku szczególnie mocno odbijały spółki technologiczne, dzięki czemu Nasdaq wykazał wzrosty o 1pp. silniejsze względem S&P500, podczas gdy indeksy Dow Jones zakończyły dzień na lekkim minusie.
Oczekiwania co do dzisiejszej sesji
W Polsce w nadchodzącym tygodniu kluczowym wydarzeniem będzie wtorkowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Spodziewamy się, że Rada podwyższy stopę referencyjną NBP o 75pb. do 3% z 2.25% obecnie. Przygotowany przez gazetę „Parkiet” konsensus analityków zakłada mniejszy ruch stóp procentowych o 50pb. Biorąc pod uwagę ostatnie wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego, uważamy że Rada będzie kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej w kolejnych miesiącach a stopa referencyjna osiągnie latem poziom 4.5%. Podwyżka stóp procentowych oraz podtrzymanie jastrzębiego stanowiska przez prezesa Glapińskiego na konferencji po posiedzeniu, powinno wspierać notowania złotego.
Globalnie, uwagę rynków w następnym tygodniu przyciągnąć mogą dane dotyczące inflacji w Niemczech i w Stanach Zjednoczonych. Według wstępnych danych inflacja HICP w Niemczech zwolniła w styczniu do 5.1% z 5.7% r/r w grudniu. Z kolei w USA konsensus rynkowy spodziewa się przyspieszenia inflacji CPI do 7.3% r/r z 7.0% w grudniu. Według prognoz szybsza dynamika wzrostu cen konsumpcyjnych w zeszłym miesiącu wynikała w dużej mierze ze wzrostu inflacji bazowej, która według oczekiwań wyniosła 5.9% r/r w styczniu wobec 5.5% r/r w grudniu.
Komentarze
Sortuj według: Najistotniejsze
Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję