Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
profile icon
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie była czwartą z rzędu, na której to strona podażowa przejęła kontrolę nad notowaniami. Szeroki WIG stracił 1,85%, na co w największym stopniu przełożyła się słabość, relatywnie silnego w poprzednich tygodniach, indeksu WIG20 (-2,03%). Nieznacznie lepiej radziły sobie średnie (mWIG40 -1,77%) i małe (sWIG80 -0,91%) spółki.

Powyższe wyniki stawiają polski parkiet w pozycji jednego z najsłabszych na Starym Kontynencie w dniu wczorajszym. Większą skalę spadków obserwowaliśmy jedynie w Turcji (BIST100 -5,08%) i Rosji (RTS -7,29%). Warto zaznaczyć, że nie licząc trzech małych lokalnych rynków, wszystkie najważniejsze europejskie indeksy zakończyły wczorajszy dzień spadkami. Jednym z głównym powodów negatywnych nastrojów na całym świecie pozostają narastające oczekiwania względem skali i tempa podwyżek stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Rentowności amerykańskich obligacji dziesięcioletnich znajdują się w godzinach porannych na poziomie 1,877%, co równa się dwuletniemu maksimum.

Szybsze i silniejsze wzrosty stóp procentowych to z kolei zagrożenie przede wszystkim dla sektora technologicznego, co widać po skali przeceny indeksu Nasdaq 100 w Stanach Zjednoczonych, który w dniu wczorajszym stracił 2,57%, a od listopadowego szczytu już 10%. Mniej, bo 1,84%, traciło szersze S&P500, które od tegorocznego maksimum traci obecnie ponad 5%. Powyższe wartości przeceny od poszczególnych ekstremów na indeksach nie pozostają aktualnie na tyle duże, aby interpretować je jako prognostyk zmiany trendu, a jedynie jako korektę, chociaż nastroje stają się coraz mniej bycze.

Lokalnie jedynie dwa subindeksy w dniu wczorajszym oparły się wyprzedaży i były to WIGLeki (1,11%) i WIG-Games (0,09%). Szczególnie warto zwrócić uwagę na sektor producentów gier w obliczu wczorajszej informacji o przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft za rekordową w branży kwotę 68,7 miliardów dolarów. Powyższe potwierdza silne w ostatnim okresie trendy konsolidacyjne w branży, co może przełożyć się także na nastawienie do polskich developerów.

 

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Reklama

Notowania indeksów akcji w Azji, jak i kontraktów terminowych na S&P 500 i DAX w godzinach porannych, które tracą ok. 0,7%, nie pozostawiają złudzeń, co do nastrojów podczas otwarcia parkietu w Warszawie. Spodziewamy się przewagi sprzedających podczas dzisiejszej sesji. Najważniejszym wsparciem na indeksie WIG20 staje się obecnie poziom 2250 pkt.

Komentarz poranny i spółki na dziś. Strona podażowa przejmuje kontrolę na giełdzie – indeks WIG20 leci w dół - 1Komentarz poranny i spółki na dziś. Strona podażowa przejmuje kontrolę na giełdzie – indeks WIG20 leci w dół - 1

 

Spółki na dziś

WIG20 i mWIG40

PGE

PGE planuje emisję akcji

Zarząd PGE podjął uchwałę ws. rozpoczęcia procesu dokapitalizowania spółki w związku z planowanymi projektami inwestycyjnymi w obszarze energii odnawialnej, dekarbonizacji i dystrybucji. Grupa chce przeprowadzić emisję akcji i pozyskać od inwestorów środki o szacunkowej wartości ok. 3,2 mld zł. Projekt uchwały na NWZ zakłada obniżenie kapitału zakładowego w drodze zmniejszenia wartości nominalnej akcji z jednoczesnym podwyższeniem kapitału zakładowego w drodze emisji akcji serii E. Podwyższenie kapitału zakładowego nastąpi w drodze subskrypcji prywatnej, z wyłączeniem prawa poboru.

SWIG80 i inne

BNP Paribas Bank Polska

Fitch przyznał BNP Paribas Bank Polska rating "A+"

Fitch Ratings przyznał BNP Paribas Bank Polska długoterminowy rating IDR na poziomie "A+" ze stabilną perspektywą.

 

Kalendarium wydarzeń korporacyjnych w spółkach GPW

Data

Ticker

Wydarzenie

środa 19 stycznia 2022

 

11BIT

NWZA ws. zmiany wynagrodzenia członków RN.


BNP Paribas Biuro Maklerskie

BNP Paribas Biuro Maklerskie

Biuro Maklerskie Banku BNP Paribas S.A. jest jednym z pierwszych biur maklerskich w Polsce - działa na rynku papierów wartościowych od 1992 roku. Materiały analityczne tworzone są przez Zespół Doradztwa Inwestycyjnego w skład którego wchodzą Lukas Cinikas, Szymon Nowak, Michał Krajczewski i Adam Anioł.


komentarze

Komentarze

Sortuj według:  Najistotniejsze

  • Najnowsze
  • Najstarsze

Nie ma jeszcze komentarzy. Skomentuj jako pierwszy i rozpocznij dyskusję

Reklama
Reklama