Reklama
twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kolejny skandal na GPW! Hitowa spółka złamała obietnicę

|
selectedselectedselected
Kolejny skandal na GPW! Hitowa spółka złamała obietnicę | FXMAG INWESTOR
Unsplash.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Notowana na warszawskiej giełdzie spółka biotechnologiczna Bioceltix poinformowała akcjonariuszy o zamiarze sprzedaży akcji spółki w ramach ofert publicznych w trybie przyspieszonego budowania księgi popytu. Żeby tej transakcji dokonać, akcjonariusze mają zostać zwolnieni ze zobowiązań “lock-up”. To wywołało oburzenie polskiego rynku.

 

  • Bioceltix zwalnia kluczowych akcjonariuszy z lock-up.
  • Ten manewr wywołał oburzenie wśród inwestorów.
  • Spółka Bioceltix jest hitem inwestycyjnym 2023 roku
  • Pomimo zniżki w środę, od początku tego roku jej notowania wystrzeliły o 84%!

 

Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo

Reklama

 

Bioceltix przeprowadzi ofertę publiczną w oparciu o ABB

Firma Bioceltix, notowana na GPW od 2021 roku, poinformowała o zamiarze przeprowadzenia oferty publicznej w celu sprzedaży akcji spółki. Ma się to odbyć w procedurze przyspieszonego budowania księgi popytu (ABB).

ABB zostanie przeprowadzone do 26 września, natomiast sprzedaż akcji nastąpi do 28 września, poinformowała spółka.

Oferty mają zostać skierowane wyłącznie do wybranych przez akcjonariuszy inwestorów kwalifikowanych lub niekwalifikowanych, którzy nabędą o akcje o minimalnej łącznej wartości 100 tys. EUR. Co istotne, akcjonariusze zastrzegli możliwość wyboru inwestorów wedle uznania.

Reklama

“W związku z zamiarem przeprowadzenia Ofert Akcjonariusze Indywidualni wystąpili do Spółki z wnioskami o zwolnienie Akcjonariuszy Indywidualnych z obowiązujących ich zobowiązań typu lock-up w stosunku do sprzedaży akcji w ramach Ofert. Na chwilę publikacji niniejszego raportu Spółka pozytywnie rozpatrzyła powyższe wnioski złożone przez Andrija Włacha, Jakuba Grzesiaka i Karola Wrzeszcza i tym samym udzieliła im zgód na sprzedaż akcji Spółki w ramach Ofert, na warunkach określonych w Zawiadomieniach i opisanych powyżej. Wnioski o zwolnienie ze zobowiązań lock-up złożone przez Łukasza Bzdziona i Pawła Wielgusa zostaną rozpatrzone przez Radę Nadzorczą Spółki – decyzja Rady Nadzorczej w powyższej sprawie zostanie przez Spółkę przekazana do publicznej wiadomości odrębnym raportem bieżącym.” - czytamy w komunikacie spółki Bioceltix z 19 września.

 

Czytaj również: Spółka węglowa z GPW pokazała fatalne wyniki. Wyjaśniamy co jej zaszkodziło

 

 

Reklama

Co istotne, po dokonaniu transakcji nowi akcjonariusze mają ponownie podlegać lock-upowi.


 

“Jednocześnie Spółka wskazuje, że niezwłocznie po zwolnieniu poszczególnych Akcjonariuszy Indywidualnych z ich zobowiązań typu lock-up w stosunku do sprzedaży akcji Spółki w ramach Ofert, będą oni zobowiązani do zawarcia ze Spółką i Domem Maklerskim Navigator S.A. stosownych aneksów do obowiązujących ich umów lock-up, na podstawie których - pod warunkiem dojścia Ofert do skutku – zobowiązania lock-up danego Akcjonariusza Indywidualnego zostaną przedłużone do dnia 08 maja 2025 r. względem wszystkich akcji Spółki posiadanych przez niego bezpośrednio po przeprowadzeniu Ofert (o ile po przeprowadzeniu Ofert dany Akcjonariusz będzie posiadać jakiekolwiek akcje Spółki).” - czytamy dalej w komunikacie Bioceltix.

 

Sprawę skomentował nasz analityk, Aleksander Borzęcki:

Reklama

"Inwestor decydujący się na długoterminową inwestycję w spółce powinien dokładnie przyjrzeć się zarządowi pod kątem jego uczciwości i słowności. Jeśli wyżsi managerowie spółki, właściciel albo zarząd zachowują się nieuczciwe w stosunku do mniejszościowych akcjonariuszy, to taka spółka nie nadaje się do inwestycji. Jest to czerwona flaga, która każe odłożyć firmę do zakładki "poza radarem". Na szczęście jest wiele spółek notowanych w Polsce i na rynkach zagranicznych, które traktują mniejszościowych akcjonariuszy jako pełnoprawnego wspólnika, a nie piąte koło u wozu."

 

Zobacz także: PODSUMOWANIE SESJI NA GPW (19.09). Tylko sWIG80 wybronił się od spadku

 

Co to jest lock-up?

Lock-up w przypadku akcji notowanych na giełdzie to okres ograniczenia sprzedaży akcji przez pewnych posiadaczy, zazwyczaj pracowników i inwestorów wewnętrznych, po debiucie giełdowym lub innej transakcji finansowej. To zabezpieczenie ma na celu zapobieganie nagłemu spadkowi wartości akcji po wejściu na rynek, dając rynkowi czas na zrozumienie i oszacowanie prawdziwej wartości spółki. Lock-up zwykle trwa od kilku miesięcy do kilku lat, w zależności od umowy zawartej między stronami.

 

Zobacz także: Spółka z GPW ujawniła potężną stratę! Kurs akcji blisko tegorocznych minimów

Reklama

 

Kurs akcji Bioceltix runął w środę

Kurs akcji Bioceltix na warszawskim parkiecie w środę spada o ponad 10% do 71,80 zł. Jeszcze przed dwoma tygodniami notowania wspięły się na maksima na 83,80 zł, choć w trakcie tamtej sesji były jeszcze wyżej, bo na 88,20 zł.

Spółka zadebiutowała na warszawskim parkiecie 8 listopada 2021 roku, a cena otwarcia tamtego dnia wyniosła 35 zł.

 

Notowania spółki Bioceltix na GPW

kolejny skandal na gpw hitowa spolka zlamala obietnice grafika numer 1kolejny skandal na gpw hitowa spolka zlamala obietnice grafika numer 1

Reklama

Źródło: tradingview.com

 

Działalność Bioceltix opiera się na wprowadzaniu innowacyjnych terapii w weterynarii. Spólka opracowuje nowe leki biologiczne wykorzystując immunomodulujące właściwości mezenchymalnych komórek macierzystych.

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Jesteś dziennikarzem i szukasz pracy? Napisz do nas

Masz lekkie pióro? Interesujesz się gospodarką i finansami? Możliwe, że szukamy właśnie Ciebie.

Zgłoś swoją kandydaturę

Reklama
Reklama